Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Pięć rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę wybierając pokrycie dachowe

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to decyzja na lata, którą warto naprawdę dobrze przemyśleć. 

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to decyzja na lata, którą warto naprawdę dobrze przemyśleć. Zależy od niego nie tylko wygląd całego budynku, ale też zadowolenie z jego użytkowania. Dlatego warto pamiętać o pięciu podstawowych kwestiach, które powinny mieć wpływ na ostateczną decyzję. Wszystko po to, by solidnym i estetycznym dachem cieszyć się przez całe dziesięciolecia!

1. Kształt dachu

Kształt dachu jest podstawową kwestią wpływającą na wybór odpowiedniego pokrycia. Prosty kształt, bez skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, może zostać wykonany z pokrycia wielkoformatowego, na przykład blachodachówki w arkuszach. Jednak bardziej skomplikowane konstrukcje wymagają użycia pokryć małoformatowych. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku gont bitumiczny, gdyż jest rodzaj pokrycia bezodpadowego. Planując budowę trzeba pamiętać, że skomplikowany dach znacząco wpływa na ostateczny koszt jego pokrycia.

Gont bitumiczny jest idealnym rozwiązaniem, gdy decydujemy się na dach o bardziej skomplikowanej konstrukcji.  Na zdjęciu gont WESTERN z kolekcji TOP od TECHNONICOL.

Gont bitumiczny jest idealnym rozwiązaniem, gdy decydujemy się na dach
o bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Na zdjęciu gont WESTERN z kolekcji TOP od TECHNONICOL.

2. Ciężar pokrycia dachowego

Ciężar pokrycia dachowego jest kwestią techniczną, ale bardzo istotną w przypadku doboru odpowiedniego materiału. W tym przypadku należy się powołać na liczby podawane przez samych producentów. Nie można opierać się na samej intuicji, bo tak naprawdę kto by pomyślał, że jednym z najcięższych pokryć dachowych jest trzcina? Lżejsze pokrycie dachowe, na przykład gonty bitumiczne lub blacha, to mniejsze obciążenie konstrukcji, co znacząco wpływa na koszt całej inwestycji.

3. Estetyka

Estetyka wybranego pokrycia dachowego ma kolosalne znaczenie. To przede wszystkim od doboru kolorów i modeli zależy uzyskany finalnie efekt. Pokrycie należy więc dobrać bezpośrednio do wyglądu elewacji budynku. Warto wziąć pod uwagę całościową stylistykę domu to, czy jest on bardzo nowoczesny, czy raczej klasyczny. Kolor dobrze jest dopasować na przykład do bramy garażowej, framug okien oraz oczywiście do rodzaju pokrycia ścian. Gonty bitumiczne są dostępne w najróżniejszych kolorach. Pozwalają one również na ułożenie ciekawych wzorów, dzięki czemu ich wygląd dobrać można bezpośrednio do prezencji całego budynku.

Kolor pokrycia dachowego powinien zależeć od reszty elementów domu – koloru elewacji, okien, czy bramy garażowej.   Na zdjęciu realizacja z użyciem gontu CONTINENT (60 lat gwarancji) od TECHNONICOL.

Kolor pokrycia dachowego powinien zależeć od reszty elementów domu
– koloru elewacji, okien, czy bramy garażowej. 

Na zdjęciu realizacja z użyciem gontu CONTINENT (60 lat gwarancji) od TECHNONICOL.

4. Warunki lokalne

Warunki lokalne to bardzo istotna kwestia przy wyborze odpowiedniego pokrycia dachowego. Pod uwagę bierze się przede wszystkim siłę wiatru, a także ilość opadów śniegu. Na przykład w górach dach musi być zdecydowanie najbardziej solidny, o pochylonej połaci, a do tego wykonany z gładkiego materiału, który nie będzie zatrzymywał śniegu. W pobliżu morza liczyć się należy z silniejszymi podmuchami wiatru, które pokrycie musi wytrzymać.

5. Trwałość oraz dostępność materiałów

Remont lub tworzenie od podstaw dachu to jedna z największych inwestycji w trakcie budowy domu. Nic więc dziwnego, że każdemu zależy na jak największej trwałości. Warto więc poszukać takich rozwiązań, które z jednej strony nie będą rujnujące dla portfela, ale z drugiej – zapewnią także bezpieczeństwo na lata. Gonty bitumiczne marki TECHNONICOL są najwyższej jakości, z gwarancją nawet do 60 lat (serie CONTINENT i ATLANTIC). Co ważne, ten wybór nie wymaga dodatkowej konserwacji. Zabrudzenia usuwa się tylko miękką szczotką. Jeżeli gont odklei się, można go z łatwością przyczepić do pierwotnego miejsca. Dostępność odpowiednich materiałów również ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeżeli dach ma być instalowany na terenach mniej zurbanizowanych.

Jeżeli wybierając pokrycie dachowe, weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe uwarunkowania, decydując się jednocześnie na fachowców z doświadczeniem, uzyskamy dach nie tylko estetyczny, ale też wyjątkowo trwały.

Artykuł został dodany przez firmę

TECHNONICOL sp. z o.o.

TECHNONICOL Corporation jest największym w Rosji i Europie producentem i dostawcą materiałów pokryć dachowych, hydro- i termoizolacyjnych. Firma została założona w 1992 roku i od tego czasu zdobyła duże doświadczenie na rynku materiałów budowlanych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły