google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 20.08.2019
  1 USD
  3.9408
  0.0209
  1 EUR
  4.3656
  0.0137
  1 CHF
  4.0227
  0.0156
  1 GBP
  4.7654
  0.0123
  1 RUB
  0.0591
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny?

  Budowa domu energooszczędnego jest podporządkowana ograniczaniu zużycia energii przy późniejszej eksploatacji obiektu. W dużej mierze sprowadza się to do obniżania kosztów wytwarzania ciepła. To jego straty, związane z błędami projektowymi i wykonawczymi, będą miały negatywne skutki - tak ekonomiczne, jak i ekologiczne. Jakie działania możemy podjąć, by ich uniknąć?

  Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny?

  Reguły związane z oknami i drzwiami

  Ciepło najczęściej ucieka przez okna. Jeśli więc chcemy obniżyć wykorzystanie użytej do jej wytworzenia energii, w najważniejszych pomieszczeniach powinniśmy zamontować okna o małej powierzchni. Gdy istnieje zapotrzebowanie na  pomieszczenie dobrze oświetlone, powinniśmy umieścić je w części południowej. Taki pokój powinien mieć jednak zupełnie inne zastosowanie. W nim możemy - a nawet powinniśmy - zamontować duże okna. Nie powinny one jednak sięgać aż do podłogi. Najważniejsza jest szczelność drzwi i okien. Jeśli nie zadbamy o nią w dostatecznym stopniu, będziemy wykorzystywać energię na próżno. Popełnione przy budowie i montażu błędy odczujemy zaś na własnej kieszeni.

  Termoizolacja domu energooszczędnego

  Wszystkie materiały, których używamy do budowy domu, mają znaczenie z punktu widzenia oszczędzania energii. Nie chodzi tylko o dobór takich surowców, które są zgodne z projektem. Bardzo ważna jest również po prostu ich jakość. W tym wypadku wydanie jednorazowo większej kwoty może skutkować oszczędnościami w dłuższej perspektywie. Pustaki, styropian, wełna mineralna - każdy z tych materiałów powinien być najwyższego gatunku. Pamiętajmy, że we współcześnie budowanych obiektach standardową grubością warstwy ocieplenia jest dwadzieścia centymetrów.

  Projekt budynku

  Starania o energooszczędny dom warto zacząć od wyboru odpowiedniego projektu. Domy, w których nie dochodzi do strat ciepła, mają co do zasady kształt bliski prostopadłościanowi lub sześcianowi. Niech nie zdziwi nas, że plany energooszczędnych budynków często pozbawione są balkonów - niestety, powodują one duże straty termiczne. Ogólnie rzecz biorąc, z punktu widzenia ograniczania zużycia energii korzystna jest prostota bryły.

  To tylko kilka z zasad budowy energooszczędnego domu. Dobrze, gdyby ich zastosowanie zostało uzupełnione o technologie i związany z nimi sprzęt. O ile w najbliższych latach będziemy z pewnością świadkami dynamicznego rozwoju budownictwa energooszczędnego i związanych z nim rozwiązań, to jednak możemy być pewni, że wskazane w niniejszym artykule reguły, ponieważ oparte są o zasady fizyki, nie stracą swojej aktualności.

  Źródło:
  BRUK-BET Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  BRUK-BET Sp. z o.o.

  Nazwa Bruk-Bet® jednoznacznie kojarzy się z bogatą ofertą kostek brukowych oraz innowacyjnych płyt tarasowych. Jednak niezwykłą siłę firmy budują także trzy inne marki: Termalica®, Bruk-Bet Solar®, Georyt® i Intrac®

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.