Artykuł Dodaj artykuł

Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego jest podporządkowana ograniczaniu zużycia energii przy późniejszej eksploatacji obiektu. 

Budowa domu energooszczędnego jest podporządkowana ograniczaniu zużycia energii przy późniejszej eksploatacji obiektu. W dużej mierze sprowadza się to do obniżania kosztów wytwarzania ciepła. To jego straty, związane z błędami projektowymi i wykonawczymi, będą miały negatywne skutki - tak ekonomiczne, jak i ekologiczne. Jakie działania możemy podjąć, by ich uniknąć?

Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny?

Reguły związane z oknami i drzwiami

Ciepło najczęściej ucieka przez okna. Jeśli więc chcemy obniżyć wykorzystanie użytej do jej wytworzenia energii, w najważniejszych pomieszczeniach powinniśmy zamontować okna o małej powierzchni. Gdy istnieje zapotrzebowanie na  pomieszczenie dobrze oświetlone, powinniśmy umieścić je w części południowej. Taki pokój powinien mieć jednak zupełnie inne zastosowanie. W nim możemy - a nawet powinniśmy - zamontować duże okna. Nie powinny one jednak sięgać aż do podłogi. Najważniejsza jest szczelność drzwi i okien. Jeśli nie zadbamy o nią w dostatecznym stopniu, będziemy wykorzystywać energię na próżno. Popełnione przy budowie i montażu błędy odczujemy zaś na własnej kieszeni.

Termoizolacja domu energooszczędnego

Wszystkie materiały, których używamy do budowy domu, mają znaczenie z punktu widzenia oszczędzania energii. Nie chodzi tylko o dobór takich surowców, które są zgodne z projektem. Bardzo ważna jest również po prostu ich jakość. W tym wypadku wydanie jednorazowo większej kwoty może skutkować oszczędnościami w dłuższej perspektywie. Pustaki, styropian, wełna mineralna - każdy z tych materiałów powinien być najwyższego gatunku. Pamiętajmy, że we współcześnie budowanych obiektach standardową grubością warstwy ocieplenia jest dwadzieścia centymetrów.

Projekt budynku

Starania o energooszczędny dom warto zacząć od wyboru odpowiedniego projektu. Domy, w których nie dochodzi do strat ciepła, mają co do zasady kształt bliski prostopadłościanowi lub sześcianowi. Niech nie zdziwi nas, że plany energooszczędnych budynków często pozbawione są balkonów - niestety, powodują one duże straty termiczne. Ogólnie rzecz biorąc, z punktu widzenia ograniczania zużycia energii korzystna jest prostota bryły.

To tylko kilka z zasad budowy energooszczędnego domu. Dobrze, gdyby ich zastosowanie zostało uzupełnione o technologie i związany z nimi sprzęt. O ile w najbliższych latach będziemy z pewnością świadkami dynamicznego rozwoju budownictwa energooszczędnego i związanych z nim rozwiązań, to jednak możemy być pewni, że wskazane w niniejszym artykule reguły, ponieważ oparte są o zasady fizyki, nie stracą swojej aktualności.

Artykuł został dodany przez firmę

BRUK-BET Sp. z o.o.

Nazwa Bruk-Bet® jednoznacznie kojarzy się z bogatą ofertą kostek brukowych oraz innowacyjnych płyt tarasowych. Jednak niezwykłą siłę firmy budują także trzy inne marki: Termalica®, Bruk-Bet Fotowoltaika, Georyt® i Intrac® będące liderami w swoich branżach na polskim rynku.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.