google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 23.09.2019
  1 USD
  3.9983
  0.0664
  1 EUR
  4.3891
  0.0453
  1 CHF
  4.0399
  0.0731
  1 GBP
  4.9721
  0.0444
  1 RUB
  0.0625
  0.0009
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

  Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

  Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, które musi nie tylko wyglądać, ale także być ergonomiczne i funkcjonalne. Niezależnie od tego, czy jest mała, czy duża, musi spełniać określone normy i wymagania, ponieważ tylko wtedy jest użyteczna. Jak zatem zaprojektować dobrą kuchnię, a także dobrać do niej odpowiednie wyposażenie, jak blaty, sprzęt AGD czy zlewozmywak?

  1. Projekt jest najważniejszy
  2. Zlewozmywak jednokomorowy do małej kuchni
  3. Funkcjonalny zlewozmywak dwukomorowy
  4. Jaki zlewozmywak wybrać - stalowy, granitowy, ceramiczny?

  Projekt jest najważniejszy

  Aby kuchnia spełniała wszystkie twoje potrzeby, musi być odpowiednio zaprojektowania. Jest to jedno z tych pomieszczeń, w którym ergonomia powinna stać ponad designem, jednak nadal dobrze z nim korespondować. Rozmieszczenie poszczególnych obiektów ma duże znaczenie i jest opisywane przez tzw. drogi - trasy, które zwykle pokonujemy przygotowując posiłek. Przykładem takiej drogi może być np. układ lodówka - kuchnia - zlewozmywak, określający w jakiej kolejności korzystamy z poszczególnych stref pomieszczenia. Najbardziej ekstremalnym przypadkiem, gdzie wszystkie drogi są bardzo widoczne, jest kuchnia frankfurcka, czyli plan pomieszczenia o bardzo niewielkich rozmiarach, gdzie każdy centymetr powierzchni ma ogromne znaczenie. Jeżeli sam nie wiesz, jak poprawnie zaprojektować tę część domu, najlepiej jest zlecić to zadanie profesjonalnemu architektowi lub osobie zajmującej się aranżacją wnętrz.

  Zlewozmywak jednokomorowy do małej kuchni

  Gdy twoja kuchnia nie grzeszy powierzchnią, montaż dużego zlewozmywaka staje się problematyczny. Przede wszystkim, ze względu na rozmiary, zabiera ci dużą część blatu, co może utrudnić przygotowywanie posiłku dla większej grupy osób na raz. Dlatego w przypadku niewielkich pomieszczeń lepiej jest zdecydować się na zlewozmywak jednokomorowy, który nadal da ci odpowiednio dużo miejsca, by swobodnie pozmywać nawet dużą ilość naczyń, ale jednocześnie także nie będzie zbyt duży w stosunku do powierzchni suchego blatu. Zlew jednokomorowy może być okrągły, prostokątny lub kwadratowy - to, jaki wybierzesz, powinno zależeć od ogólnego wystroju wnętrza i twoich preferencji. Możesz też zdecydować się na kupno zlewu z dodatkowym miejscem przeznaczonym na już umyte naczynia przeznaczone do wyschnięcia, zamiast dokupować osobną, plastikową lub metalową kratkę czy koszyczek.

  Funkcjonalny zlewozmywak dwukomorowy

  W przypadku, gdy twoja kuchnia jest duża, masz większe pole do popisu. W takiej sytuacji, kiedy nie trzeba dokładnie projektować przeznaczenia dla każdego centymetra kwadratowego powierzchni, lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie wybór zlewozmywaka z dwoma komorami. Po pierwsze, poprawi to ergonomię i ekonomię mycia naczyń - w jednej komorze możesz umieścić naczynia do umycia, a w drugiej tylko je płukać. Dwukomorowy zlew może również pomóc w codziennym gotowaniu, gdy jedną z komór przeznaczysz np. do rozmrażania mięsa lub mycia warzyw.

  W przypadku zlewów z dwoma komorami masz także do wyboru, jakiej wielkości one będą. Jeżeli twoja kuchnia jest średnich rozmiarów, możesz zdecydować się na zlewozmywak z niesymetrycznymi wgłębieniami, co powoduje że zajmuje on mniej miejsca, ale nadal jest bardziej funkcjonalny niż pojedynczy. W przypadku, gdy możesz przeznaczyć na zlew dowolną ilość miejsca, najbardziej efektywnym produktem będzie zlewozmywak dwukomorowy z dodatkową półeczką na już umyte, gotowe do wysuszenia naczynia. Takie rozwiązanie jest również szczególnie efektowne, zwłaszcza, gdy zostaje umieszczone na wyspie w stylu amerykańskim, na środku kuchni, przeznaczonej tylko do gotowania.

  Jaki zlewozmywak wybrać - stalowy, granitowy, ceramiczny?

  Każdy materiał ma swoje zalety. Kamień jest twardy, nie wymaga szczególnej pielęgnacji i prezentuje się wyjątkowo elegancko, jednak z drugiej strony nie jest to najtańszy wybór. Jeżeli więc celujesz w bardziej budżetowe rozwiązanie, lepszą opcją będzie zlew wykonany ze stali. Prezentuje się równie dobrze, a dzięki ogromnej ilości wzorów do wyboru można go dopasować do każdej wnęki i wystroju kuchni. Minusem stali jest jednak to, że wyraźnie widać na niej ślady użytkowania - zarówno zacieki, jak i drobne zadrapania, mogą nie być szczególnie atrakcyjne, a sam zlew z tego materiału wymaga regularnego i częstego czyszczenia.

  W przypadku, gdy potrzebujesz zlewozmywaka odpornego na wysoką temperaturę, zadrapania i zacieki, a jednocześnie oczekujesz że będzie prezentował się w bardzo dobry sposób, możesz zdecydować się także na zlew z ceramiki. Aby uniknąć śladów z wody wystarczy wytrzeć powierzchnię miękką ściereczką. Zlewozmywaki ceramiczne są świetne do wykończenia bardzo eleganckich, minimalistycznych projektów kuchni, gdzie projekt i sama jakość materiałów jest równie ważna, co ergonomia wykonania całego pomieszczenia.

  Szeroki wybór zlewozmywaków stalowych znajdziesz w ofercie sklepu Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/zlewozmywaki/stalowe.html

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.