google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 23.09.2019
  1 USD
  3.9983
  0.0664
  1 EUR
  4.3891
  0.0453
  1 CHF
  4.0399
  0.0731
  1 GBP
  4.9721
  0.0444
  1 RUB
  0.0625
  0.0009
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Bramy garażowe – rodzaje bram

  Bramy garażowe – rodzaje bram

  Brama jest obowiązkowym elementem każdego garażu. Dobrze, aby była funkcjonalna, solidna i wytrzymała, bowiem korzysta się z niej nawet kilka-kilkanaście razy dziennie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram. Który z nich wybrać? Jaki okaże się najbardziej odpowiedni do twojego garażu? Sprawdź poniższy poradnik.

  1. Bramy uchylne (płytowe)
  2. Bramy segmentowe (sekcyjne)
  3. Bramy rozwieralne
  4. Bramy rolowane (żaluzjowe)

  Bramy uchylne (płytowe)

  Bramy uchylne, które często nazywane są również płytowymi, mogą się poszczycić dużą popularnością. Ich głównym elementem jest skrzydło, które porusza się na specjalnych rolkach po prowadnicach umieszczonych w środku garażu. W modelu tym część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu, dlatego też do jego montażu wymagane jest wolne miejsce przed obiektem – około 1-1,5 metra odległości. W przypadku więc niewielkich podjazdów, lepiej z tego typu bramy zrezygnować. Również na suficie garażu wymagane jest wolne miejsce ze względu na to, że podczas otwierania, skrzydło „chowa się” na wspomnianym suficie. Lepiej więc nie umieszczać tam szafek czy innego wyposażenia. Mimo że samo skrzydło bramy sporo waży, to otwieranie tego modelu jest łatwe i nie wymaga użycia siły. Jego mechanizm wyposażony jest we wspomagającą obsługę sprężynę.

  Bramy segmentowe (sekcyjne)

  Kolejny rodzaj to bramy segmentowe, zwane także sekcyjnymi. Rozróżnia się modele boczne i górne. Składają się z połączonych ze sobą paneli, które zazwyczaj są wypełnione pianką poliuretanową stanowiącą zabezpieczenie termiczne oraz akustyczne. Nie zajmują one dużo miejsca przed garażem w czasie otwierania, dlatego też są polecanym rozwiązaniem w przypadku krótkich i niewielkich podjazdów. Typ ten sprawdzi się w różnych obiektach, w tym także w garażach, które wychodzą bezpośrednio na ulicę. Charakteryzują się wysoką szczelnością, dzięki czemu z powodzeniem można je montować w ogrzewanych garażach, a także w otworach z nadprożem łukowym.

  Decydując się na ten model bramy, dobrze jest zwrócić uwagę, czy szczeliny pomiędzy sygnetami są odpowiednio osłonięte uszczelniającym fartuchem, ewentualnie wypełnione uszczelką. To rozwiązanie stanowi dodatkową izolację paneli, a ponadto zapobiega przycinaniu palców. Dobrze jest również sprawdzić, czy brama posiada obwodowe uszczelki, w tym przede wszystkim dolną.

  Bramy rozwieralne

  Jest to najstarszy, najbardziej klasyczny rodzaj bram, obecnie wypierany jednakże przez nowsze rozwiązania techniczne. Brama otwierana na boki wymaga wiele przestrzeni wokół. Nie zawsze również można w niej zainstalować elektryczny napęd, dlatego też model ten zwykle jest obsługiwany ręcznie. Ze względu na ową niewygodę stosowania, ten typ bramy jest systematycznie wypierany przez nowsze bramy.

  Bramy rolowane (żaluzjowe)

  Ten rodzaj bramy, nazywany również żaluzjowym, działa w sposób podobny do rolety okiennej. Zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu sprawdzi się znakomicie w przypadku niedużych podjazdów i podwórek. Jest wygodny w użytkowaniu, m.in. dzięki temu, że kupuje się go razem z elektrycznym napędem. Model ten nawija się na specjalny bęben, który znajduje się obok otworu garażowego albo pod sufitem. Wymaga jednak dość dużo miejsca nad nadprożem. Zazwyczaj również charakteryzuje się nieco wyższą ceną niż bramy uchylne czy segmentowe.

  Jak można więc zauważyć, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych. Występują one w wielu kolorach. Mając na uwadze ich różnorodną specyfikację oraz funkcjonalność, z pewnością każdy może dobrać model odpowiedni do swych wymagań i potrzeb.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.