google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.06.2019
  1 USD
  3.8104
  0.0007
  1 EUR
  4.2673
  0.0042
  1 CHF
  3.8157
  0.0058
  1 GBP
  4.7888
  0.0152
  1 RUB
  0.0596
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Hala widowiskowa pod klucz - nowe mocowanie Schöck do elewacji wentylowanych

  Logo Schöck

  W miejscowości Volkertshausen w Niemczech powstała nowa jednopiętrowa hala widowiskowa, która będzie wykorzystywana do organizacji imprez publicznych, a także przez miejscowe kluby sportowe. Ze względu na funkcjonalność budynku projektanci musieli rozważyć wiele rozwiązań technicznych, żeby zaprojektować budynek szyty na miarę. Jednym z nich była wentylowana elewacja, której konstrukcja powstała z wykorzystaniem nowo opracowanego systemu Schöck Isolink.

  Odpowiedzialny za projekt hali architekt Joachim Binder podczas targów BAU 2017 poznał Wolfganga Häußlera z GIP GmbH, firmy oferującej systemy podkonstrukcji dla elewacji wentylowanych oraz posiadającej w swoim asortymencie nowy produkt od Schöck – Isolink. Mnogość zalet tego rozwiązania sprawiła, że Joachim Binder postanowił wykorzystać je w projekcie  hali.

  Rozwiązanie szyte na miarę

  Hala sportowa o wymiarach 16 x 27 metrów odpowiada potrzebom niewielkiej społeczności, jaką tworzą mieszkańcy Volkertshausen. Jak mówi Joachim Binder: - Ważne było, aby duże pomieszczenie zostało podzielone za pomocą elastycznych ścian, a tym samym - optymalnie wykorzystane. Wewnątrz hali znajduje się scena, która może zostać podzielona na mobilne partycje i wykorzystana jako sala gimnastyczna czy taneczna.

  Hala widowiskowa pod klucz - nowe mocowanie Schöck do elewacji wentylowanych Hala widowiskowa w miejscowości Volkertshausen
  Fot. Schöck
  Ma to tę zaletę, że kilka klubów sportowych może trenować w tym samym czasie. Hala zbudowana jest w technologii tradycyjnej, ściany zewnętrzne zostały wzniesione z betonu, a nośne ściany działowe - z cegły silikatowej. Główna sala jest przykryta dachem o nachyleniu 5 stopni od strony południowej. Od strony północnej, gdzie znajdują się pomieszczenia pomocnicze dla sportowców, takie jak szatnie, prysznice i kantorki na sprzęt, znajdują się dwa nachylone od strony północnej zadaszenia. Od strony zachodniej zaaranżowane są pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak zaplecze sanitarne, foyer i aneks kuchenny. Na dachu o powierzchni 1 250 metrów kwadratowych zainstalowany jest system fotowoltaiczny o mocy 50 kilowatów. W ten sposób powstaje tyle samo energii, ile zużywa powietrzna pompa ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Gazowy kocioł kondensacyjny pokrywa szczytowe obciążenie.

  Wymagająca fasada

  Elewacja o powierzchni 660 metrów kwadratowych została zaprojektowana jako fasada wentylowana z okładziną ALUCOBOND o klasie odporności ogniowej B-s1, d0.

  W przypadku elewacji wentylowanych (VHF) okładzina nie jest nakładana bezpośrednio na betonową ścianę, ale jest montowana na podkonstrukcji. W rezultacie izolacja i okładziny są od siebie oddzielone. Tylna szczelina wentylacyjna, która reguluje bilans wilgotności budynku, ma szerokość około 60 milimetrów. 

  Hala widowiskowa pod klucz - nowe mocowanie Schöck do elewacji wentylowanych Isolink TA-S
  Fot. Schöck
  Zastosowana tu izolacja termiczna składa się z 180 milimetrów niepalnej wełny mineralnej, a glify zawierają 80 milimetrów wełny mineralnej o temperaturze topnienia >1.000 stopni Celsjusza. W projekcie tym przestrzegano wszystkich kryteriów budownictwa energooszczędnego. Współczynnik przenikania ciepła, tzw. całkowita wartość U konstrukcji ściany wraz z konstrukcją wsporczą, wynosi poniżej wartości 0,168 W(m²K).

  System VHF jest obecnie jednym z najlepszych systemów fasadowych. Architekci szczególnie  doceniają nie tylko jego bezpieczeństwo funkcjonalne, ale również możliwości projektowe takich elewacji. Pozwala to na dobór szerokiej gamy okładzin elewacyjnych, dzięki czemu projekt fasady może być indywidualnie dostosowany do charakteru budynku.

  W systemie VHF wymagana jest duża liczba mocowań, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na mostki termiczne. Jak mówi Wolfgang Häußler: - Podczas budowy hali zaproponowaliśmy nowy wspornik ścienny dla naszej podkonstrukcji, czyli Isolink - nowość firmy Schöck, który spełnia też wymagania budownictwa energooszczędnego.

  Konstrukcja mocowania fasad dla elewacji wentylowanych

  W przypadku hali na metr kwadratowy przypadały w przybliżeniu trzy kotwy. Kotwa fasadowa jest osadzana na głębokość 40 milimetrów. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia zbrojenia, ponieważ przy użyciu konwencjonalnych kołków potrzeba co najmniej 80 do 90 milimetrów głębokości wiercenia. Izolacja termiczna jest prosta w montażu, ponieważ w warstwie ocieplenia znajduje się tylko zakotwienie łącznikiem Isolink, a nie ma konieczności stosowania wspornika ściennego ani ogranicznika termicznego.

  Hala widowiskowa pod klucz - nowe mocowanie Schöck do elewacji wentylowanych Isolink TA-S
  Fot. Schöck
  Zapewnia to ciągłość izolacji na całej powierzchni ściany. Adapter skrzydłowy firmy GIP GmbH jest następnie przykręcany na gwincie Schöck Isolink. Na koniec montuje się i wyrównuje system podkonstrukcji pod fasadę w postaci szyn pionowych. Szyny te ostatecznie tworzą podstawę konstrukcji nośnej panelu ALUCOBOND. Wolfgang Häußler i ja przeszkoliliśmy ludzi na miejscu i wszystko działało perfekcyjnie.- powiedział Werner Venter, ekspert z firmy Schöck

  Schöck Isolink Typ TA-S

  Schöck Isolink typu TA-S składa się z pręta z włókna szklanego (Combar) i śruby ze stali nierdzewnej. Schöck Combar to pręt wykonany z kompozytu z włókna szklanego o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Mocowanie przy pomocy Isolink typ TA-S jest tym rozwiązaniem na rynku materiałów budowlanych, które zapewnia ciągłość izolacji cieplnej. Jako rozwiązanie posiadające Certyfikat Domów Pasywnych, nowy system zapewnia niezawodną separację termiczną i umożliwia budowę bez punktowych mostków termicznych, umożliwiając stworzenie projektu domu energooszczędnego lub pasywnego Schöck Isolink to rozwiązanie dedykowane do ścian zarówno z betonu, jak i z cegły.

  Właściwości izolacji termicznej łączników Schöck Isolink TA-S są około 200 razy lepsze niż w przypadku aluminiowych wsporników ściennych i około 15 razy lepsze niż w przypadku wsporników ze stali nierdzewnej. Niewątpliwą korzyścią dla projektantów, jak i właścicieli budynków jest możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej bez wpływu na wartość współczynnika U ściany. W bezpośrednim porównaniu do aluminiowych wsporników ściennych daje to oszczędność około 50% na materiałach izolacyjnych

  Innowacyjne i nowe produkty wymagają równie innowacyjnych architektów, dostawców i konstruktorów elewacji. Joachim Binder: - Patrząc wstecz, wizyta na targach była dla mnie pełnym sukcesem. Znalazłem tam nowy, unikalny produkt dla mojego projektu i jestem bardzo zadowolony z rezultatu. Stąd zamierzam ponownie stosować Schöck Isolink przy przyszłych projektów.

  Źródło:
  Schöck Sp. z o. o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Schöck Sp. z o. o.

  Firma Schöck projektuje, produkuje, rozprowadza innowacyjne elementy i systemy budowlane dla budownictwa lądowego. Celem jest rozwój coraz to lepszych jakościowo i doskonalszych elementów konstrukcyjnych zgodnie z hasłem: 'budować nowocześnie'.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.