google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.06.2019
  1 USD
  3.8104
  0.0007
  1 EUR
  4.2673
  0.0042
  1 CHF
  3.8157
  0.0058
  1 GBP
  4.7888
  0.0152
  1 RUB
  0.0596
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ocieplanie domu - przed i po

  Ocieplanie domu wymaga konkretnych działań i sprawnego planu działania. Ważne jest nie tylko samo założenie odpowiednio przygotowanej elewacji, lecz także przygotowanie powierzchni, na której ona ma zostać położona. Ogromnie istotne są również prace wykończeniowe, które pozwalają na prawidłowe wykonanie bezspoinowego systemu ociepleń. Ważną częścią tych prac jest m.in. montaż okapników odprowadzających wodę z dala od elewacji.

  Ocieplanie domu - przed i po

  1. Bezspoinowe systemy ociepleń wymagają specjalistycznych systemów wykończeniowych.
  2. Listwy elewacyjne to nie tylko sposób na ochronę elewacji, lecz także jej architektoniczne zdobienie.

  Jak ociepla się dom?

  Systemy ociepleń budynków, z których korzysta się obecnie najchętniej, to tzw. bezspoinowe systemy ociepleń (BSO). Najczęściej jest to tzw. metoda "lekka-mokra". Najpierw na podłoże nakłada się element lekki, czyli okładzinę termiczną (najczęściej polistyren ekstradowany, czyli styropian lub też wełna mineralna). Na okładzinę z kolei nakłada się element "mokry", czyli tynk strukturalny. Ma on postać masy szpachlowej. Dodatkowo jest zrojony siatką z włókna szklanego. Bezspoinowe systemy ociepleń wyróżnia tak sposób montażu okładziny termicznej, który ma ograniczyć możliwość dostania się wody w głąb elewacji. Znaczenie ma tutaj jednak nie tylko sam sposób montażu, lecz także działania wykończeniowe. Okapniki to jeden z elementów, który pozwala na odprowadzenie wody poza obszar elewacji. Tym samym odpowiednio dobrane listwy elewacyjne są w stanie zminimalizować ryzyko niszczenia i destrukcji elewacji przez negatywne działanie wody.

  Jak przygotować podłoże?

  Wpływ na skuteczność montażu bezspoinowego systemu ociepleń ma zarówno wykończenie elewacji, jak i odpowiednie przygotowanie podłoża. Profesjonalne przygotowanie budynku pod elewację powinno obejmować:

  • oczyszczenie ścian za pomocą miękkiej szczotki lub sprężonego powietrza,
  • skucie luźnych resztek tynku,
  • usunięcie wystającej ze spoin zaprawy,
  • usunięcie brudu, sadzy lub tłuszczu za pomocą wody pod ciśnieniem.

  O jakich elementach wykończeniowych należy pamiętać?

  Profile wykończeniowe to jeden z niezbędnych elementów bezspoinowych systemów ociepleń. Są one ogromnie ważne podczas montażu elewacji, ponieważ to one wydłużają żywotność elewacji, chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i podnoszą ogólną estetykę i jakość całej elewacji. Listwy elewacyjne to m.in. okapniki i kapinosy. Te ostatnie to profile elewacyjne dolnej powierzchni (gzyms, płyta pozioma wystająca poza lico ściany), które przez wyżłobione podcięcie wymuszają na spływającej wodzie deszczowej opadanie przed licem budynku.

  Warto pamiętać, że listwy elewacyjne to nie tylko ochrona budynku, lecz i sposób na wprowadzenie ozdobnych rozwiązań. Służą do tego bonie, czyli listwy i siatki umożliwiające boniowanie - wykonywanie ozdobnych rowków w elewacji podnoszących  jej walory estetyczne.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.