google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.07.2019
  1 USD
  3.7855
  -0.0078
  1 EUR
  4.2592
  -0.0043
  1 CHF
  3.8480
  -0.0025
  1 GBP
  4.7372
  0.0031
  1 RUB
  0.0601
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wilgoć w domu – skąd się bierze?

  Wilgoć w domu – skąd się bierze?

  Zbyt duża kondensacja wilgoci w powietrzu może negatywnie wpłynąć na zdrowie i komfort mieszkańców budynku, zniszczyć elementy wykończenia wnętrza i znacząco podnieść koszty ogrzewania domu. Jakie są przyczyny dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz w jaki sposób radzić sobie z tym zjawiskiem?

  Ile wilgoci może być w powietrzu?

  Powietrze zawiera parę wodną, której ilość zależy przede wszystkim od jego temperatury. Ciepłe powietrze może gromadzić więcej wilgoci niż zimne, dlatego wraz ze spadkiem temperatury spada również maksymalna ilość wody, jaką może pomieścić powietrze.

  Stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia nad płaską powierzchnią czystej wody, wyraża się jako wilgotność względną (RH). Na przykład wilgotność względna wynosząca 30% oznacza, że powietrze zawiera 30% wilgoci, którą może utrzymać w tej określonej temperaturze. Gdy powietrze już nie może utrzymywać więcej wilgoci w danej temperaturze (tj. gdy wilgotność względna wynosi 100%), mówi się, że powietrze jest nasycone.

  Jaki wpływ ma wilgotność powietrza na komfort życia w domu?

  Wilgotność wpływa zarówno na komfort cieplny, jak i na jakość powietrza, którym domownicy oddychają, będąc w pomieszczeniach. Wysoka wilgotność względna (bardzo wilgotne powietrze) sprawia, że domownicy będą czuć się zziębnięci w chłodne dni oraz spoceni w ciepłe. Natomiast niska wilgotność względna (bardzo suche powietrze) może powodować dyskomfort w nosie oraz uczucie suchości i swędzenia skóry.

  Oprócz bezpośredniego wpływu na komfort mieszkania, wilgotne powietrze ułatwia rozwój grzybów (pleśni) i bakterii, które mogą powodować problemy z oddychaniem lub reakcje alergiczne. W zawilgoconych łazienkach można zaobserwować również wzrost populacji roztoczy, co przyczynia się do zachorowań na astmę. Wilgoć i grzyb powodują też nieprzyjemny zapach suszących się w nim ręczników.

  Jakie są przyczyny dużej wilgotności powietrza w domu?

  Codzienne czynności domowe, takie jak gotowanie, mycie i korzystanie z ogrzewania, a także oddychanie, stanowią główne źródła wilgoci w pomieszczeniach. Dorosła osoba wydycha około 200 mililitrów pary wodnej na godzinę w trakcie aktywności dziennej i około 20 mililitrów pary wodnej na godzinę podczas snu.

  Poza tym, wilgoć w domu może pojawiać się na skutek nieszczelnego pokrycia dachowego, od wilgoci budowlanej zatrzymanej w materiałach (drewnie, betonowych podłogach i tynkach) oraz na skutek wylania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Sposobów na radzenie sobie z wilgocią w domu jest wiele, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Osuszanie ścian Kraków warto zlecić profesjonalnej firmie http://www.aquapol.pl/krakow/. Firma świadczy również usługi w innych większych miastach w naszym kraju – warto sprawdzić, czy nie działa czasem również w Twoim regionie!

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.