google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.06.2019
  1 USD
  3.8104
  0.0007
  1 EUR
  4.2673
  0.0042
  1 CHF
  3.8157
  0.0058
  1 GBP
  4.7888
  0.0152
  1 RUB
  0.0596
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Eko dom - wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie mieszkaniowym

  Odnawialne źródła energii (OZE) z roku na rok coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Trend ten jest niezwykle korzystny, gdyż daje możliwość odetchnięcia naszej planecie, która i tak jest bardzo zanieczyszczona. Popularność odnawialnych źródeł energii sprawiła, że cena poszczególnych rozwiązań stała się stosunkowo niższa. Oznacza to, że na jej zastosowanie w swoim domu jednorodzinnym może pozwolić sobie znacznie większa, niż dotychczas liczba osób. Jakie wyróżniamy rodzaje odnawialnych źródeł energii? Co warto o nich wiedzieć?

  Eko dom - wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie mieszkaniowym

  Rodzaje energii odnawialnej

  Odnawialne źródła energii charakteryzują się zwłaszcza tym, że ich zasoby odnawiane są w niezwykle krótkim czasie. Korzystanie z takich rozwiązań nie doprowadzi więc do wyczerpania się zasobów. To wręcz doskonała alternatywa dla paliw kopalnianych, których złoża niestety z roku na rok znacznie się zmniejszają. Odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku. Do rodzajów odnawialnych źródeł energii zaliczyć można przede wszystkim energię słoneczną. Może ona skutecznie służyć do zaopatrzenia domów w prąd oraz do ich skutecznego i szybkiego ogrzewania. W tym celu stosowane są również źródła, których działanie skupia się na sile wiatru. Oczywiście nie można zapominać też o biomasie, czyli o organicznych środkach ulegających rozpadowi. Ostatnim rodzajem odnawialnego źródła energii jest ciepło wytwarzane z wnętrza ziemi. Elektrownie geotermalne są doskonałym przykładem zastosowania tej propozycji źródła.

  Najczęściej używane źródła energetyczne

  Niektóre z wyżej wymienionych propozycji można wykorzystać w swoim domu. To doskonała wiadomość dla fanów ekologii. Najczęstszym odnawialnym źródłem energii, jakie wykorzystywane energii słonecznej. W celu zastosowania takiego rozwiązania konieczne jest umieszczenie instalacji fotowoltaicznej, które składają się z akumulatora, paneli fotowoltaicznych, falownika oraz regulatora ładowania. Panele, które umieszczane są najczęściej na dachu, wyłapują promienie słoneczne, a następnie przekształcają je w prąd oraz ciepło. W falowniku prąd stały przemieniany jest w zmienny po to, aby zasilać domowe urządzenia. Odnawialne źródła słoneczne eksploatowane są również  wykorzystaniem kolektorów solarnych. Mają one podobne działanie do wspomnianych wcześniej paneli. Taka instalacja nie tylko wytwarza ciepło oraz prąd, ale również może podgrzewać wodę, w tym w basenie! Skutecznie można wykorzystać ją do zasilania ogrzewania podłogowego.

  Inne odnawialne źródła energii stosowane w domu

  Innymi, równie ciekawymi propozycjami odnawialnych źródeł energii, które można wykorzystać w domu, są pompy ciepła, które stosuje się do ogrzewania budynku. Oprócz tego popularna jest również biomasa, a w szczególności popularny pellet. To ciekawa propozycja, jednak jej zastosowanie wymaga instalacji specjalnego kotła do spalania tego surowca. Jak widać, odnawialne źródła energii to przyszłość technologiczna. Coraz większa liczba społeczeństwa wybiera takie rozwiązanie i korzysta z jego dobrodziejstw!

  Artykuł powstał we współpracy z firmą Termeco - wykonawcą instalacji dla sektora mieszkaniowego oraz przemysłu.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.