google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 23.08.2019
  1 USD
  3.9371
  0.0034
  1 EUR
  4.3572
  -0.0088
  1 CHF
  3.9876
  -0.0174
  1 GBP
  4.8050
  0.0266
  1 RUB
  0.0600
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Sprzedawca energii a dostawca prądu - jakie są różnice

  Ostatnio wiele można usłyszeć i przeczytać na temat dostawców i sprzedawców energii elektrycznej. To, kto nam dostarcza, a kto sprzedaje prąd, ma zasadniczy wpływ na jego cenę. Jakie są różnice pomiędzy dostawcą, a sprzedawcą prądu?

  Sprzedawca energii a dostawca prądu - jakie są różnice

  Kim jest sprzedawca energii elektrycznej?

  Sprzedawca energii to firma, które mają na celu wyłącznie sprzedać energię, która jest ich własnością bądź jest przez nich odkupiona od producenta. Każdy z nas ma prawo wyboru dowolnego sprzedawcy prądu, według tego, czyje usługi są dla nas najbardziej odpowiednie. W Polsce mamy ponad 400 sprzedawców prądu, a pozwolenie uzyskiwane jest od Urzędu Regulacji Energetyki. Sprzedawca może dostarczać prąd zarówno do prywatnych klientów, jak i do przedsiębiorstw i firm. Oferty poszczególnych sprzedawców różnią się taryfami, cenami za kilowatogodzinę energii, a także procentowym udziałem na rynku, który także może mieć wpływ na cenę. Sprzedawca nie musi być dostawcą i często nim nie jest. Więcej na temat sprzedawców prądu dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/dlaczego-warto-zmienic-sprzedawce-pradu-w-firmie/

  Dostawcy prądu – kim są?

  Dostawcy prądu to inaczej dystrybutorzy. Dostawcami są dystrybutorzy sieci, które znajdują się na danym terenie kraju. Dostawcy są podzieleni na regiony. Ich głównym zajęciem jest dostawa energii do wszystkich domów i przedsiębiorstw na danym terenie. Wszystkie linie i słupy elektroniczne należą do dystrybutora działającego na określonym terenie. Podobnie jak liczniki, które każdy z nas ma w swoim domu. Sprzedawcy wykorzystują sieci, by dostarczać prąd bezpośrednio do naszych domów, prąd, za który płacimy i który kupujemy. De facto niemożliwa jest zmiana dostawcy prądu, można zmienić jedynie jego sprzedawcę.

  Każdy z dostawców ma firmy, które zajmują się sprzedażą prądu. Dlatego jest to tak mylące, ponieważ wydaje się nam, że skoro dostawcą jest dana firma i od niej otrzymujemy rachunki, to jest to rachunek bezpośrednio od dostawcy. Prawda jest taka, że każdy dystrybutor zajmuje się także sprzedażą dzięki firmom „córkom”. Bardzo często to właśnie te firmy mają bardzo duży wpływ na ceny prądu w kraju. Ponadto sprzedawca pobiera opłatę od użytkownika, która jest wliczana do rachunku. Są również tacy, którzy nie podpisywali umowy z żadnym sprzedawcą i niejednokrotnie otrzymują dwa rachunki.

  Obowiązki dostawcy energii

  Jeśli w okolicy wydarzy się awaria, to odpowiedzialny za jej naprawę jest dostawca, nie sprzedawca prądu. Wszelkie uszkodzenia linii, słupów czy transformatorów leżą po stronie dystrybutorów.  Ich obowiązkiem jest także zachowywać ciągłość dostaw do naszych domów, która regulowana jest na podstawie umów z konsumentami, sprzedawcami i prawnych zapisów. Jakiekolwiek przerwy w dostawie prądu powinny być wcześniej zgłaszane do wiadomości użytkowników.

  Rynek sprzedawców energii elektrycznej jest obecnie dość spory, dlatego trzeba rozsądnie wybierać, komu powierzamy nasze gospodarstwo domowe.

  Uwaga – zmiany w cenach prądu w 2019 roku!

  Na mocy ustawy z 28.12.2018r. ceny prądu w 2019 roku muszą zostać obniżone do stawek, które obowiązywały u danego sprzedawcy w dniu 30.06.2018r. – oznacza to zamrożenie cen, a więc podwyżek w 2019 roku nie będzie!

  Dowiedz się więcje na: https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.