google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 24.04.2019
  1 USD
  3.8229
  0.0111
  1 EUR
  4.2895
  0.0009
  1 CHF
  3.7570
  0.0143
  1 GBP
  4.9452
  -0.007
  1 RUB
  0.0597
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Zalety i wady ościeżnicy regulowanej – kiedy warto się na nią zdecydować?

  Ościeżnica to element niezbędny do montowania drzwi zarówno wewnętrznych, jak i wejściowych. Najczęściej kupuje się ją w zestawie ze skrzydłem drzwi. Wybór odpowiedniego rodzaju futryny powinien być jednak przemyślany, ponieważ warunkuje późniejszy montaż i efekt finalny.

  Futryna drzwi składa się z dwóch elementów pionowych, tzw. stojaków, oraz dwóch poziomych: dolnego, ślepego progu i górnego, nadprożowego.

  Zalety i wady ościeżnicy regulowanej – kiedy warto się na nią zdecydować?
  Istnieją dwa podstawowe modele ościeżnic: stała i regulowana. Na wybór odpowiedniego typu ma wpływ kilka czynników – jednym z najważniejszych jest grubość ścian budynku. Czym należy się kierować przy zakupie odpowiedniego modelu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

  Zalety wariantu regulowanego

  Nowoczesne budynki charakteryzują się dość cienkimi ścianami wewnętrznymi (6–10 cm), co pozwala na montowanie futryn stałych. W starym budownictwie natomiast ściany wewnętrzne są zwykle grube, co sprawia, że konieczne jest użycie wariantu regulowanego, którego szerokość można w odpowiednim zakresie zmieniać (takie ramy występują nawet w szerokości 40–42 cm); pozwala to również na dużo łatwiejszy montaż. Oprócz wyżej wymienionej zalety, ościeżnica regulowana posiada wiele innych atutów.

  W przeciwieństwie do tych stałych futryny tego typu nie potrzebują listew maskujących, ponieważ na obramowaniu okalają ścianę po obu stronach, dzięki czemu ukrywają nieestetyczne wykończenia, a drzwi prezentują się efektownie. Bardzo duży wybór kolorów oraz wzorów pozwala łatwo dopasować ościeżnicę do konkretnej aranżacji wnętrza. Znakomita większość modeli regulowanych charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jeżeli jednak któryś z elementów ulegnie zniszczeniu, możesz go wymienić – wystarczy dokupić odpowiednią stronę, tzw. bazę lub belkę górną (nie jest to możliwe w przypadku futryn stałych). Takie części znajdują m.in. w ofercie sklepów sieci Leroy Merlin.

  Wady ościeżnic regulowanych

  Jeśli otwór drzwiowy znajduje się prostopadle przy innej ścianie, jedynym rozwiązaniem jest przytwierdzenie obramowania stałego. Wariantu regulowanego nie zamontujesz również w mniejszych pokojach oraz ciaśniejszych korytarzach, ponieważ jego masywność może zepsuć efekt wizualny tych pomieszczeń. Ponadto futryny regulowane są droższe od stałych, co wynika głównie z ich rozbudowanej funkcjonalności.

  Przy wyborze najlepszej do twojego domu ościeżnicy musisz wziąć pod uwagę trzy decydujące czynniki: grubość ścian budynku, wielkość pomieszczeń oraz ustawienie drzwi w pomieszczeniach. Reszta zależy już od osobistych preferencji oraz kolorystyki i sposobu aranżacji wnętrza.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.