google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 22.08.2019
  1 USD
  3.9337
  0.0127
  1 EUR
  4.3660
  0.0147
  1 CHF
  4.0050
  0.0036
  1 GBP
  4.7784
  0.0161
  1 RUB
  0.0600
  0.0008
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Rolety zewnętrzne – funkcjonalność i energooszczędność

  Logo Archipelag

  Energooszczędność we współczesnym budownictwie jest już standardem. Rosnące ceny energii oraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że inwestorzy poszukują rozwiązań pomagających zatrzymać ciepło w domu. Rolety zewnętrzne idealnie wpisują się w trend zrównoważonego budownictwa. O ich funkcjonalności rozmawiają Anna Rucka architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Przemysław Walczak ekspert z firmy BeClever.

  Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

  Rolety zewnętrzne – funkcjonalność i energooszczędność
  fot. BeClever

  Współczesne budownictwo stawia na przestronne wnętrza z dużymi przeszkleniami, które pozwalają płynnie połączyć dom z ogrodem, optycznie powiększają pomieszczenia i zapewniają ich odpowiednie doświetlenie. „Aby dobrze wykorzystać energię słoneczną ważne jest odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata. Największe przeszklenia projektujemy najczęściej od południowej i zachodniej strony budynku. Takie usytuowanie okien sprawia, że wnętrze jest jasne i widne, natomiast zimą wpadające słońce dodatkowo podnosi temperaturę w pomieszczeniach” – wyjaśnia Anna Rucka architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. „Bardzo ważne jest jednak by nie dopuścić do przegrzania budynku w lecie, a także zminimalizować straty energii w zimie. Najprościej jest zastosować na oknach przesłony. Najskuteczniejsze są akcesoria montowane na zewnątrz okien. Odpowiednią ochronę termiczną zagwarantują nam rolety zewnętrzne, które latem zapewnią przyjemny chłód, natomiast zimą dodatkową izolację” – dodaje Przemysław Walczak ekspert z firmy BeClever.

  Izolacja termiczna i akustyczna

  Rolety zewnętrzne w połączeniu z energooszczędnymi oknami są doskonałą barierą termiczną. „Szyby okienne charakteryzują się wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej, co może doprowadzić do nadmiernego nasłonecznienia wnętrza latem. Zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń, ponieważ rolety odbijają promienie słoneczne już przed szybą i dzięki temu wnętrze pozostaje przyjemnie chłodne. Z kolei zimą, w ciągu dnia wpadające przez przeszklenia promienie słoneczne dodatkowo nagrzewają nam pomieszczenia w domu. W godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy już mamy opuszczone rolety, tworzy się pomiędzy nimi a oknem „poduszka powietrzna”,  która działa jak dodatkowa warstwa izolacyjna i skutecznie chroni budynek przed utratą ciepła” - zapewnia architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. „Zastosowanie rolet zewnętrznych ma także inną istotna zaletę – jest to dodatkowa ochrona przed hałasem. Opuszczone rolety znacznie zwiększają izolacyjność akustyczną stolarki okiennej, odczuwalnie obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy swój wymarzony dom wybudowali na działce znajdującej się w mieście” – podkreśla ekspert z firmy BeClever.

  Pozostałe zalety

  Rolety zewnętrzne – funkcjonalność i energooszczędność
  Projekt domu Sam II G2 ENERGO PLUS
  ARCHIPELAG

  Izolacyjność termiczna i akustyczna to nie jedyne zalety rolet zewnętrznych „Rolety zewnętrzne pozwalają regulować ilość słońca wpadającego do domu oraz chronią przed innymi zjawiskami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Zapewniają ochronę nie tylko przed włamaniem, ale także przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Do sterowania rolet zewnętrznych można zainstalować napęd elektryczny, co jest bardzo wygodne przy dużych przeszkleniach. Wtedy też możemy zastosować czujniki pogodowe czy sterować roletami za pomocą urządzeń mobilnych” – zapewnia Przemysław Walczak z firmy BeClever. Zróżnicowane materiały i sposoby montażu rolet oraz ich bogata kolorystyka pozwalają dopasować rolety do każdego projektu domu, czy to nowoczesnego, czy w tradycyjnym stylu, a tym samym zaspokoić indywidualne preferencje inwestorów. „Najlepiej pomyśleć o roletach zewnętrznych już na etapie projektowania domu. Możemy wtedy zastosować rolety podtynkowe i idealnie wkomponować je w elewację. Jeśli mamy już budynek gotowy w każdej chwili możemy zastosować rolety naokienne lub natynkowe. Warto pamiętać, że rolety przez wiele lat mają nam zapewnić komfort użytkowy i jak najdłużej spełniać swoje funkcje” – podsumowuje Anna Rucka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

  Źródło:
  ARCHIPELAG Pracownia Projektowa
  Artykuł został dodany przez firmę

  ARCHIPELAG Pracownia Projektowa

  Pracownia Projektowa ARCHIPELAG - ponad 1500 autorskich projektów w ofercie! Domy parterowe, piętrowe i z poddaszem użytkowym – piękne, energooszczędne i maksymalnie funkcjonalne w codziennym użytkowaniu.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.