google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 24.06.2019
  1 USD
  3.7360
  -0.0345
  1 EUR
  4.2538
  -0.0084
  1 CHF
  3.8259
  -0.0122
  1 GBP
  4.7558
  -0.0241
  1 RUB
  0.0594
  -0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dach i elewacja – dobierz zgrany duet kolorów

  Budując dom w pierwszej kolejności wybieramy dach – kolor i materiał. Znacznie później podejmujemy decyzje związane z wyglądem elewacji. Jeśli zależy nam na zgranym duecie, warto zaplanować obie kwestie w tym samym czasie. Dzięki temu zyskamy spójny i dopasowany efekt. O czym jeszcze warto pamiętać?

  Do wyboru dachu i elewacji najlepiej podejść całościowo – wybierając jednocześnie materiały i kolory dla obu rozwiązań. W tym celu możemy określić grupę barw, która podoba nam się najbardziej, a następnie z tych kolorów dobierać poszczególne elementy. Jeśli nie mamy sprecyzowanej wizji, dobrze jest poszukać inspiracji w otoczeniu – pobliskiej przyrodzie, infrastrukturze czy okolicznej zabudowie. Kolory dachu i elewacji muszą też pasować do stylu bryły. W nowoczesnych projektach dobrze wypadają np. połączenia bieli z szarością i drobnymi akcentami w mocniejszych kolorach. Z kolei w budynkach z dużą liczbą detali lepiej unikać odważnych i rażących kolorów.

  Krok pierwszy – dach

  Przy wyborze koloru dachu duże znaczenie ma rodzaj materiału, a także natężenie połysku na warstwie wybranej przez nas dachówki. Warto znać plusy i minusy dostępnych rozwiązań. Dla przykładu dachówka cementowa, mimo że jest tańsza, występuje w mniejszej ilości rodzajów i kolorów niż ceramiczna. Najczęściej stosowanym kolorem dachówki jest „ceglasty”, imitujący tradycyjną cegłę, czerń i jego odcienie, a także brąz, rzadziej zielony i niebieski (cena w przypadku tych dwóch jest zazwyczaj wyższa). Dachy w ciemnych barwach dobrze prezentują się na terenach z niewielką ilością zieleni i niezbyt gęsto zabudowanych. Warto wiedzieć, że im ciemniejszy kolor dachu, tym większa powinna być otwarta przestrzeń wokół budynku. Natomiast zielone dachy stworzą idealny duet z białymi, żółtymi i beżowymi elewacjami. 

  Krok drugi – elewacja

  Kolor elewacji powinien dobrze komponować się z barwą i rodzajem pokrycia dachowego. Najpopularniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym wyborem jest biel i odcienie beżu. Aby jednak fasada nie była zbyt monotonna, warto pokusić się o kolorowe detale. Możemy je wprowadzić np. za pomocą desek elewacyjnych. – Wybierając coraz powszechniejsze rozwiązanie jakim jest deska elewacyjna z włóknocementu, do wyboru mamy kilkadziesiąt barw – od jasnych po ciemne odcienie, a nawet czarne. Deski CEDRAL mają tę zaletę, że wybrany przez nas kolor nie zmieni się pod wpływem czynników atmosferycznych ani z biegiem lat – mówi Janusz Szymański, Product Manager CEDRAL. Wytrzymała i funkcjonalna deska elewacyjna, dostępna w blisko 30 kolorach, daje nam wiele możliwości aranżacyjnych.

  Rozwiązanie nr 1

  Dach i elewacja – dobierz zgrany duet kolorów

  Grafitowy lub czarny dach pasuje niemal do każdej elewacji i daje tym samym pole do ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie czerwonej cegły z jasnymi deskami z włóknocementu – mogą być białe lub kremowe. Równie interesująco taka kompozycja będzie wyglądała w połączeniu z deskami w kolorze czarnym.

  Rozwiązania nr 2

  Dach i elewacja – dobierz zgrany duet kolorów

  Niebieskie i szare dachy doskonale pasują do jasnych elewacji, tworząc klimat nadmorskiej zabudowy. Biały tynk możemy połączyć np. z beżową okładziną. Stosując deski elewacyjne CEDRAL w jasnych kolorach nie musimy obawiać się zabrudzeń – włóknocement nie wymaga stosowania specjalnych zabiegów czyszczących – wystarczy zwykła woda.

  Propozycja nr 3

  Dach i elewacja – dobierz zgrany duet kolorów

  Wybierając najpopularniejszy w Polsce – ceglasty dach – warto odważyć się na ciekawe rozwiązania w zakresie elewacji. To mogą być proste, a zarazem bardzo eleganckie połączenia, jak np. biały tynk i brązowa deska elewacyjna (np. w ciepłym odcieniu). Tak klasyczne, a przy tym stylowe zestawienia doskonale wpisuje się w każdy krajobraz.                          

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.