google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 15.02.2019
  1 USD
  3.8326
  -0.019
  1 EUR
  4.3243
  -0.0151
  1 CHF
  3.8081
  -0.0101
  1 GBP
  4.9104
  -0.0325
  1 RUB
  0.0575
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Lokata krótko czy długoterminowa?

  Lokata krótko czy długoterminowa?

  Czasem zdarza się, że koszty budowy okazują się ostatecznie niższe niż pierwotnie zakładano, a inwestorowi po ukończeniu budowy zostaje trochę wolnej gotówki. W tej sytuacji pojawia się pytanie, w jaki sposób zainwestować nadwyżki finansowe. Jednym z najprostszych na to sposobów pozostają lokaty bankowe, które gwarantują bezpieczną inwestycję.

  Lokaty bankowe są bezpiecznym sposobem na pomnażanie kapitału. Zapewniają gwarancję zysku i nie wymagają żadnego zaangażowania poza zdeponowaniem pieniędzy, dlatego jest to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania w Polsce. Różnorodność ofert jest bardzo duża, a jedno z kryteriów, które należy uwzględnić przy wyborze lokaty, to czas, na jaki jest ona zakładana. Na rynku dostępne są zarówno lokaty krótko- jak i długoterminowe. Na jaką lokatę warto się więc zdecydować?

  Lokata długoterminowa – kiedy warto?

  Jak sama nazwa wskazuje, termin zapadalności lokaty długoterminowej jest odległy, dlatego do tej grupy najczęściej zalicza się lokaty zakładane na okres co najmniej 12 miesięcy. Otwierając lokatę długoterminową, należy mieć świadomość, że środki, które zostaną w jej ramach zdeponowane w banku, nie będą dostępne przez następne kilkanaście albo kilkadziesiąt miesięcy (w zależności od tego, na jaki czas lokata zostanie założona). Wcześniejsze zerwanie lokaty z reguły jest bowiem nieopłacalne, ponieważ wiąże się z niewypłaceniem przez bank zgromadzonych odsetek. Warto jednak zauważyć, że istnieją na rynku nieliczne oferty lokat, które umożliwiają wybranie środków wraz z odsetkami przed terminem zapadalności, ale dostępne są one bardzo rzadko, a dodatkowo w przypadku takich ofert zazwyczaj nie możemy liczyć na zbyt imponujące oprocentowanie.

  Jeżeli więc istnieje choćby minimalne zagrożenie, że może zaistnieć konieczność zakończenia lokaty długoterminowej przed czasem, raczej nie warto takiej lokaty wybierać. Choć nawet w sytuacji wcześniejszego zakończenia lokaty i tak otrzymasz z powrotem zdeponowane pieniądze, to jednak żadne odsetki nie zostaną wypłacone, co de facto oznacza w pewnym sensie stratę, ponieważ w przypadku założenia lokaty na krótszy okres czasu i nie zamykania jej przed czasem, to jakiś zysk zostałby przy takiej inwestycji zrealizowany. Z drugiej jednak strony, perspektywa większego zysku w późniejszym czasie (lokaty długoterminowe często oprocentowane są wyżej niż krótkoterminowe) potrafi mocno motywować do oszczędzania, co należy uznać za korzystny aspekt lokat długoterminowych. Takie lokaty warto więc polecić w szczególności osobom, które dysponują dużymi nadwyżkami środków, a rozstanie się z ich częścią nawet na 2 lata nie wiąże się z ryzykiem utraty stabilności finansowej, a tym samym koniecznością wycofania zdeponowanych środków z powodu braku pieniędzy na bieżące wydatki.

  Inną zaletą tej formy oszczędzania jest prawie zerowe zaangażowanie inwestora, który poza zdeponowaniem środków na długi czas nie musi już nic więcej robić, a więc nie musi także pamiętać o regularnym przedłużaniu lokaty, np. co 3 miesiące (co ma miejsce w przypadku lokat zakładanych na krótki okres czasu).

  Podsumowując: jeśli masz pewność, że nie zamkniesz lokaty przed czasem i zależy Ci na nieco bardziej zyskownej inwestycji, która nie będzie wymagała zbyt częstego angażowania Twojej uwagi, to lokata długoterminowa powinna być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

  Lokata krótkoterminowa – dla kogo będzie najlepsza?

  Lokata krótkoterminowa, w przeciwieństwie do lokaty długoterminowej, zawierana jest na niezbyt długi okres czasu. Możemy przyjąć, że jest to lokata zawierana na okres poniżej 1 roku. Zdarzają się także lokaty zawierane nawet na 1 dzień. Kiedy warto zdecydować się na lokatę krótkoterminową? Powinny się nad nią zastanowić przede wszystkim osoby, które nie chciałyby na długo rozstawać się ze swoimi pieniędzmi. Jeśli roczna czy kilkuletnia inwestycja, w ramach której trzeba pogodzić się z „zamrożeniem” na ten czas środków, jest dla Ciebie zbyt ryzykownym przedsięwzięciem, to lokata krótkoterminowa może okazać się znakomitym rozwiązaniem.

  Pamiętaj, że lokatę krótkoterminową będziesz mógł po jej zakończeniu ponownie otworzyć. Co prawda będzie to wymagało od Ciebie poświęcenia odrobiny czasu, ale być może uda się otworzyć kolejną lokatę nawet na lepszych warunkach niż poprzednia (jeśli w międzyczasie wzrosną stopy procentowe, a tym samym oprocentowanie depozytów). Możliwa jest niestety jednak również sytuacja, że warunki dostępne kilka miesięcy wcześniej nie będą już osiągalne, a tym samym będziesz musiał otworzyć nową lokatę z niższym oprocentowaniem niż wcześniej. Przewagą lokat krótkoterminowych nad długoterminowymi jest z pewnością elastyczność, która pozwala na dość częstą wymianę lokat, a więc otwieranie kolejnych lokat z inną wysokością oprocentowania, co może być niezwykle korzystne w przypadku pojawienia się lepszych ofert na rynku. Korzystając z lokat krótkoterminowych, można dość szybko reagować na zmiany w otoczeniu rynkowym, co nie jest możliwe przy lokatach długoterminowych, gdzie czasem trzeba odczekać aż 2 lata do zakończenia lokaty, pomimo że w międzyczasie stopy procentowe wzrosły, a oprocentowanie lokat poszybowało znacznie do góry.

  Co więc wybrać?

  Wybór pomiędzy lokatami długoterminowymi a krótkoterminowymi jest uwarunkowany przede wszystkim indywidualnymi wymaganiami i możliwościami inwestora. Jeśli dysponujesz dużymi pieniędzmi i zależy Ci na stabilnym oszczędzaniu bez poświęcania temu zbyt dużej ilości czasu, wybierz lokatę długoterminową. Jeżeli natomiast nie masz stuprocentowej pewności, czy uda Ci się dotrwać do końca lokaty bez wcześniejszego wycofywania z niej środków lub wolisz na bieżąco dobierać dla siebie najlepsze oferty na rynku, lepszym wyborem może okazać się lokata krótkoterminowa.

  Ważna jest także ocena aktualnej wysokości oprocentowania lokat. Ocenę taką możesz przeprowadzić samodzielnie przeglądając strony internetowe poszczególnych banków. Jeśli nie masz na to czasu lub wolisz skorzystać z gotowych rozwiązań, to przydatny może okazać się ranking lokat, zawierający oferty wyróżniające się obecnie na rynku. Jeśli uznasz, że lokaty oprocentowane są aktualnie na wysokim poziomie, który w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie się obniży, to warto otworzyć lokatę długoterminową, której oprocentowanie pozostanie wysokie przez cały czas jej trwania, nawet gdy w międzyczasie oprocentowanie lokat będzie malało. W przypadku natomiast, gdy aktualne oprocentowanie lokat oceniasz na bardzo niskie i spodziewasz się jego wzrostu w niedalekiej przyszłości, to nie warto otwierać lokaty długoterminowej, ponieważ „zamrozisz” pieniądze inwestując w nisko oprocentowaną lokatę, a po kilku miesiącach średnie oprocentowanie lokat może być już znacznie wyższe.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.