google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 21.02.2019
  1 USD
  3.8247
  0.0026
  1 EUR
  4.3322
  -0.0049
  1 CHF
  3.8171
  -0.0019
  1 GBP
  4.9965
  0.0125
  1 RUB
  0.0584
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Zastosowanie rur i łączników ze stali węglowej czarnej

  Zastosowanie rur i łączników ze stali węglowej czarnejKażda instalacja, aby mogła być uznana za sprawną i odpowiednią dla swojego przeznaczenia, musi być dostosowana do transportowanego za jej pomocą medium. Jej przeznaczenie w sposób oczywisty i bezpośredni determinuje dobór odpowiedniego materiału do budowy całego ciągu instalacyjnego. Materiałami, spośród których najchętniej wybierają instalatorzy, są przede wszystkim: miedź, żeliwo, tworzywa sztuczne oraz stal. Przy czym najpopularniejszym wyborem zdaje się być czarna stal węglowa.

  Łączenie rur stalowych czarnych

  Instalacje wykonywane z rur stalowych, mimo wielu innowacji technologicznych i rosnącej popularności miedzi, nadal stanowią chętnie stosowane rozwiązanie. W instalacjach i sieciach wodociągowych zwykle stosuje się rury stalowe czarne lub ocynkowane. Są to zarówno rury ze szwem, jak i rury bezszwowe. Poszczególne elementy składającej się z nich instalacji łączone są głównie na gwint, z pomocą kołnierzy lub przez spawanie. Rury stalowe czarne stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania mogą być również z powodzeniem łączone za pomocą spawania, natomiast cienkościenne rury ocynkowane łączy się z wykorzystaniem metody zaciskowej.

  W instalacjach chłodniczych oraz w instalacjach gazowych stosuje się rury stalowe czarne bez szwu, które łączone są za pomocą spawania. W tym przypadku łączenia na gwint zarezerwowane są wyłącznie do łączenia kształtek oraz elementów w rodzaju gazomierzy, klasycznych manometrów czy termometrów.

  Osprzęt do łączenia rur stalowych

  Jeśli chcemy łączyć rury stalowe czarne na gwint, niezbędna będzie nam odpowiednia gwintownica wraz zestawem kształtek stalowych, właściwe uszczelnienie, a także zestaw narzędzi. Jeśli wybierzemy metodę spawania, koniecznie będziemy musieli zapewnić sobie odpowiedni sprzęt spawalniczy oraz pomoc osoby mającej kwalifikacje zapewniające wykonanie profesjonalnych połączeń za pomocą spawu. Do łączenia cienkościennych rur ocynkowanych potrzebne będą nam są z kolei zaciskarki oraz szczęki zaciskowe.

  Z czysto ekonomicznego punktu widzenia łączenie rur stalowych czarnych za pomocą złączy gwintowanych lub spawania jest bardzo korzystne, jednak w przypadku łączenia na gwint zmienia się to wraz ze wzrostem średnicy rur, ponieważ łączenie ze sobą rur o średnicy powyżej DN 35 wymaga już dużego nakładu czasu, a przy tym niezbędne jest posiadanie odpowiednich elektronarzędzi.

  Bardzo ważnym jest, aby po dokonaniu łączenia rur czarnych stalowych odpowiednio zabezpieczyć miejsca łączenia przed korozją. Najlepsza do tego będzie sprawdzona metoda zabezpieczania łączeń poprzez malowanie.

  Zastosowanie innych rodzajów stali

  Rury stalowe czarne, a także przeznaczone do ich łączenia łączniki do spawania i gwintowania, wykonywane są ze stali węglowej czarnej. Jest to materiał sprawdzony i ceniony od dawna przez wszystkich instalatorów. Jeśli jednak do budowy instalacji potrzebujemy rur cienkościennych, należy wybrać rury ocynkowane - stal ocynkowana wykorzystywana jest do produkcji rur, łączników oraz rur cienkościennych łączonych w technice zaciskowej.

  Trzecim rodzajem stali stosowanej do produkcji rur, łączników, zawodów i pozostałych elementów armatury instalacyjnej jest stal nierdzewna. Jest to materiał najdroższy, jednak o najlepszych właściwościach, przez co idealnie sprawdzający się w przypadku instalacji mających spełniać najwyższe standardy jakościowe.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.