Artykuł Dodaj artykuł

Dom nowoczesny – czyli jaki?

Zwracając się do projektantów lub doradców portali branżowych przyszli Inwestorzy często pytają o projekty domów nowoczesnych. Nie istnieje definicja, według której można zakwalifikować projekt, jako nowoczesny, a pojęcie to kryje za sobą szereg cech pożądanych przez budujących.

Zwracając się do projektantów lub doradców portali branżowych przyszli Inwestorzy często pytają o projekty domów nowoczesnych. Nie istnieje definicja, według której można zakwalifikować projekt, jako nowoczesny, a pojęcie to kryje za sobą szereg cech pożądanych przez budujących.

Po pierwsze architektura

Dom nowoczesny – czyli jaki?Im prościej tym lepiej. Współczesny dom stawia przede wszystkim na wyważone proporcje i czytelne podziały. Do lamusa odchodzą mansardowe dachy, tralki, kolumienki, stiuki i materiały „udające” drewno czy kamień. Dzięki uproszczeniu formy całego budynku możliwe jest stylowe odkreślanie fragmentów elewacji, wnęk wejściowych czy szczytów. Jeśli kolumny to o prostokątnym bądź kwadratowym przekroju, balustrady balkonów w formie szklanych tafli uzupełnianych chromem lub stalą, stalowe (gięte, cięte, tłoczone) płyty, proste konstrukcje z poziomych prętów (stalowych, chromowanych) niekiedy też drewno (np. formowane poprzez klejenie). Dach zazwyczaj dwuspadowy - jest nie tylko stylowy - ale też znacznie tańszy od skomplikowanych przekryć wielopołaciowych. Pokrycie dachu to nie tylko prosta dachówka, ale także blacha na rąbek stojący, która z katedr i muzeów przeniosła się (oby na stałe!) na zabudowę jedno- i wielorodzinną. Alternatywą jest płaski stropodach, który idealnie oddaje klimat projektów czerpiących z najlepszych przykładów architektury modernizmu.

Osobnym tematem jest kolorystyka, która po fali popularności całej palety pasteli została mocno uspokojona. Wśród pokryć dachowych królują grafity, popiele i stonowane odcienie cegły. Zewnętrzne tynki, jako tło całej kompozycji to biele i szarości uzupełniane detalem z drewna naturalnego, kamienia, metalu lub szkła.

Najpopularniejsze nurty architektoniczne, z których czerpią projektanci to modernizm, architektura skandynawska i tzw. „nowoczesne stodoły”, czyli inspiracje zabudowaniami gospodarczymi. Ponieważ nie wszystkim inwestorom spodoba się tak nowatorskie podejście, spora cześć oferty to odświeżone domy tradycyjne pozbawione nadmiaru detali i w dobrze dopasowanej kolorystyce.

Po drugie program funkcjonalny

Forma domu nowoczesnego powinna wynikać bezpośrednio z jego funkcji, dlatego też częstym elementem są duże przeszklenia. Potrzeba dobrego doświetlenia idzie w parze z proekologicznym i ekonomicznym nurtem wykorzystującym lokalne warunki w maksymalny sposób. Odpowiednie usytuowanie na działce, rozmieszczenie pomieszczeń czy zastosowane materiały mają umożliwiać oszczędne gospodarowanie przy maksymalnym komforcie użytkowania. Wśród najbardziej pożądanych układów są te z wyraźnym podziałem na cześć dzienną z przestronnym salonem, jadalnią kuchnią i zapleczem gospodarczym (oraz pracownią lub biurem, ew. pokojem gościnnym) i nocną ( z sypialniami domowników, garderobą, dużą łazienką ew. pralnią). Popularne niegdyś piwnice zostały zastąpione spiżarnią, pomieszczeniami technicznymi i garażami w bryle budynku.

Po trzecie materiały i technologie

Beton, drewno, stal i szkło – to materiały, które dominują w projektach domów nowoczesnych.  Dla inwestora, który musi liczyć się z każdą wydaną złotówką nowoczesność będzie wiązała się z rozwiązaniami ograniczającymi koszty przy zachowaniu najwyższej jakości. Prefabrykacja więźby i ścian wraz ze stolarką skraca czas budowy do zaledwie kilku miesięcy. Płyta fundamentowa, jako alternatywa tradycyjnych fundamentów również wpływa na czas i koszty budowy. Na popularności zyskały też domy w konstrukcji drewnianej, które po falstarcie w latach 90. (nie byliśmy wtedy przygotowani na precyzje technologii i konieczność stosowania materiałów o najwyższej jakości) świętują swój triumfalny powrót w najlepszym stylu.

Choć dom nowoczesny z zasady nie udaje niczego, pojawiają się propozycje warte zainteresowania. „Deski” z włóknocementu, barwniki imitujące marmur, odciśnięty wzór np. blachy ryflowanej czy efekt rdzy to rozwiązania, które stosowane z umiarem nadadzą indywidualnych cech każdemu projektowi. Ważne jest też by wykonane zostały prze specjalistę, który zagwarantuje odpowiednią jakość efektu końcowego.

Dla przyszłościowych - rozwiązania dodatkowe

Systemy inteligentnego domu - nowość na rynku budowlanym - stają się nieodłącznym elementem nowoczesności. Szczególnie te, które pozwalają na zdalną obsługę (np. z tabletu czy smartfonu) wkradają się w łaski zapracowanych i lubiących nowinki. Podstawowym zadaniem takich systemów jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu domowników. Wśród proponowanych możliwości są całe systemy zarządzania budynkiem o różnym stopniu skomplikowania. Te najbardziej złożone obejmują nawet instalację centralnego ogrzewania (również te z pompą ciepła), ogrzewanie podłogowe (wodne i elektryczne), wentylację z rekuperacją, panele słoneczne, instalacje elektryczną i oświetleniową również z alarmem, system żaluzji (zewnętrznych i wewnętrznych) a także elektryczne otwieranie okien (np. połaciowych). Nie ma też przeszkód by z centrali zarządzać np. sprzętem audio czy innymi urządzeniami gospodarstwa domowego. 

Czysta energia - pompy ciepła, fotowoltaika, energia wiatru – to element, który powoli z nowoczesnego i innowacyjnego staje się standardem. Możliwość korzystania z ekologicznych i w dodatku bezpłatnych źródeł energii to kuszące rozwiązanie nie tylko w nowobudowanych domach. Dom nowoczesny już na etapie doboru materiałów i rozwiązań architektonicznych powinien uwzględniać ewentualne zasilanie alternatywne. Nawet, jeśli podczas budowy nie zdecydujemy się na instalację dość kosztownych urządzeń, powinniśmy mieć możliwość wykorzystywania ich w przyszłości.