google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 18.01.2019
  1 USD
  3.7694
  0.0079
  1 EUR
  4.2964
  0.0089
  1 CHF
  3.7917
  -0.0004
  1 GBP
  4.8773
  0.0305
  1 RUB
  0.0567
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Blachodachówki modułowe i obróbka komina

  Blachodachówki są materiałem bardzo chętnie stosowanym do krycia dachów. Swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom, między innymi wyjątkowej trwałości i oryginalnemu wzornictwu. Obecnie oprócz blachodachówek ciętych na wymiar na rynku dostępne są blachodachówki modułowe. Jakie są ich zalety modułowe?? Jaka Która z nich będzie najlepsza na nasz dach?

  panele regle, blachy prusyzński, blachodachówka modułowa

  Blachodachówka sprawdzi się na każdym dachu – nowym i remontowanym. Możemy z powodzeniem pokrywać nią zarówno proste dachy jedno- czy dwuspadowe, jak i bardziej rozbudowane, wielopołaciowe. Aby zapewnić inwestorom niższe koszty budowy, a wykonawcom ułatwić pracę, producenci blachodachówek oferują je w dwóch wariantach: cięte na wymiar lub modułowe. Pierwsze z nich są znane i z powodzeniem stosowane od lat; drugie – modułowe – to stosunkowo nowe rozwiązanie, które szybko zdobyło szeroką rzeszę zwolenników. To idealne rozwiązanie na każdy dach, nawet ten najbardziej nietypowy i rozbudowany, z wieloma załamaniami. Oferowane są jako niewielkie arkusze, które mają takie same wymiary i tworzą kompletny system dachowy gotowy do montażu. Do wyliczenia odpowiedniej ilości materiału wystarczy jedynie informacja o metrażu powierzchni do pokrycia. Powoduje to, że dostajemy  wszystkie niezbędne elementy od razu, nie czekając na zamówiony towar. Arkusze pakowane są w paczki i na plac budowy przywożone na paletach – na jednej standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach. Tak zapakowane blachodachówki nie stwarzają problemów podczas transportu, rozładunku i co ważne, montażu. Po dostarczeniu materiału na plac budowy dekarz może od razu przystąpić do pracy, gdyż nie musi dopasowywać poszczególnych arkuszy do siebie, a dzięki symetrycznemu kształtowi może wybrać dowolny kierunek montażu dachu. Do montażu blachodachówek modułowych wystarczą dwie osoby. Wśród licznych zalet blachodachówek modułowych należy wymienić także ograniczenie odpadów do minimum, najczęściej jest to 5% zamówionego materiału (nawet przy najbardziej skomplikowanych dachach).

  Modele blach w modułach

  Choć blachodachówki modułowe są stosowane od niedawna, to na rynku jest już duży wybór tego typu produktów. Różnią się one między sobą profilowaniem, kolorem, ceną, ale także formatem. Mogą wyglądać jak pojedynczy rząd dachówek (panele) lub podwójny (moduły). Te pierwsze mają wygląd tradycyjnego pokrycia z ceramicznych karpiówek lub gontów drewnianych. Przykładem takiej blachodachówki są panele REGLE oferowane przez firmę Blachy Pruszyński.

  REGLE dedykowane są głównie do pokryć dachów budynków drewnianych oraz domów o architekturze w stylu zakopiańskim. Stalowe panele o ciekawych, nieregularnych przetłoczeniach wzbudzają jednak również zainteresowanie inwestorów i właścicieli domów murowanych. Wśród tego rodzaju blachodachówek modułowych warto szukać tych o niskim profilu, a więc i szerokiej powierzchni krycia (nawet 1205 mm szerokości efektywnej). Wówczas wybór takiego pokrycia na dach jest jeszcze bardziej ekonomiczny. Świetnym tego przykładem jest blachodachówka panelowa

  Niektóre modele blachodachówek modułowych mają fabrycznie wykonane otwory montażowe pod wkręty i uszczelki (ARAD Premium). W ten sposób są wyznaczone miejsca łączenia ze sobą modułów, co ogranicza powstawanie opiłków metalu na pokryciu, a w rezultacie ognisk korozji. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że żaden wkręt nie zakłóci harmonii połaci dachowej.

  Niezależnie od rodzaju blachodachówki modułowej, wybierając konkretny produkt warto zakupić od razu wszystkie niezbędne akcesoria: wkręty, gąsiory i inne obróbki blacharskie, taśmy uszczelniające, farby zaprawkowe oraz blachy płaskie do wykonania nietypowych obróbek dekarskich, a także systemy rynnowe.

  panele regle, blachy prusyzński, blachodachówka modułowa

  Montaż blachodachówek modułowych

  Każdy model blachodachówek modułowych wymaga odpowiedniego rozstawu łat. Jest on podany na stronach internetowych producenta i w kartach technicznych blachodachówki. Odpowiednie rozmierzenie łat jest ważne dla właściwego montażu pokrycia, ponieważ od tego zależy estetyka i trwałość dachu, a także jego szczelność. Przy dokładnym rozmieszczeniu łat moduły są do nich montowane na sztywno, a wkręty znajdują się w najniższym punkcie fali, bezpośrednio pod przetłoczeniem poprzecznym.

  Jeśli odległości pomiędzy łatami zostaną niewłaściwie rozmierzone, wkręty mocujące blachodachówkę do łat znajdą się w różnych miejscach. Moduły nie zostaną przez to przykręcone do łat na sztywno. Nie tylko zakłóci to estetykę pokrycia, ale – co ważniejsze - może to spowodować pogorszenie szczelności pokrycia. Dodatkowo pokrycie, którego połączenia arkuszy nie opierają się na łatach, łatwo jest uszkodzić.

  Kolejność układania blachy modułowej jest dowolna. Z reguły jednak montaż prowadzi się od okapu (moduł lub panel powinien wystawać poza jego krawędź około 40-45 mm) do kalenicy. Nie ma znaczenia, czy elementy będą montowane w poziomie od strony lewej do prawej, czy odwrotnie. Zanim jednak rozpocznie się mocowanie pokrycia, warto wcześniej zaplanować układ blachy. Najlepiej rozmieścić moduły symetrycznie w taki sposób, aby uniknąć konieczności przycinania ostatniego w rzędzie. Ostatni arkusz na końcu rzędu jest wówczas zakładany o potrzebną w tym miejscu liczbę fali.

  Część ekip dekarskich stosuje odwrotną kolejność (od kalenicy do okapu), gdyż ułatwia im to poruszanie się na dachu. Czasem na wybór miejsca rozpoczęcia montażu mają okna połaciowe, lukarny, kominy. W takich sytuacjach bez większych problemów można rozpocząć układanie pełnych elementów od tych miejsc. Pozwoli to dopasować materiał do szerokości lub długości połaci bez konieczności cięcia blachy.

  Podczas krycia moduły w kolumnach powinny zachodzić na siebie na szerokość grzbietu fali. Z kolei w rzędach zakłada się je przemiennie nad i pod sobą (nad-pod-nad-pod). Ostatni moduł podkłada się o taką ilość fal, jaka jest konieczna do wyrównania ze szczytem. Można też przeciąć blachę i odcięty fragment wykorzystać w innym miejscu.

  Moduły powinny być przykręcane do łat dołączonymi do blachodachówki wkrętami samonawiercającymi o rozmiarze 4,8 x 35 mm (farmerskimi), które w firmie Blachy Pruszyński są dostępne w palecie kolorów RAL. Umieszcza się je w najniższym punkcie fali, bezpośrednio pod przetłoczeniem poprzecznym. Między sobą moduły mocuje się za pomocą tych samych wkrętów, przytwierdzanych od czoła przez przetłoczenie poprzeczne lub w najwyższym punkcie profilu, powyżej przetłoczenia poprzecznego. Szczelność miejsc, w których się je umieszcza zapewnia podkładka z uszczelką z gumy EPDM.

   

  Źródło:
  PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

  Firma Blachy Pruszyński, największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji, dostosowując swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów, każdego roku rozszerza asortyment oferowanych produktów.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.