google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 18.01.2019
  1 USD
  3.7694
  0.0079
  1 EUR
  4.2964
  0.0089
  1 CHF
  3.7917
  -0.0004
  1 GBP
  4.8773
  0.0305
  1 RUB
  0.0567
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • SSO zapowiada premierę nowatorskiego programu obliczeniowego dla systemów ociepleń

  SSO zapowiada premierę nowatorskiego programu obliczeniowego dla systemów ociepleń

  Podczas V Międzynarodowej Konferencji ETICS w dniach 9-11 maja 2018 roku w Łochowie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zaprezentuje Kalkulator łączników SSO, ułatwiający prawidłowy montaż mechaniczny termoizolacji w systemach ociepleń.

  Jest to nowatorski program określający liczbę niezbędnych łączników mechanicznych zależnie od siły odziaływania wiatru na elewacje budynków. Kalkulator, pierwszy na polskim rynku o takim zakresie analityczno-obliczeniowym, zaprojektowano w ramach współpracy Komisji Technicznej SSO z Politechniką Poznańską.

  Jak podkreśla przewodniczący Komisji Technicznej SSO dr inż. Mariusz Garecki, wcześniej nie została opracowana tego typu metodologia obliczeń wymaganej liczby i schematu rozmieszczenia łączników mechanicznych na elewacji. – Nasze narzędzie uwzględnia między innymi wpływ działania wiatru w poszczególnych strefach ścian. Ten aspekt jest zwykle pomijany w programach wyznaczających liczbę łączników mechanicznych, a to przecież kluczowy dla bezpieczeństwa i trwałości ocieplenia element. Jako branżowe stowarzyszenie dbamy o standardy wykonania i eksploatacji systemów ociepleń, dlatego wypełniliśmy tę istotną lukę – stwierdza dr inż. Garecki.

  Oprócz wskazywania wymaganej liczby łączników mechanicznych przypadających na 1 m² ocieplonej powierzchni, kalkulator określa też nośność systemu ociepleń i nośność mocowania mechanicznego. W obliczeniach może ponadto uwzględniać m.in. wpływ położenia budynku względem stron świata, ukształtowania terenu na obciążenie wiatrem, możliwość zmiany wartości współczynników ciśnienia zewnętrznego, jeśli warunki lokalizacji obiektu tego wymagają, itp. Program bierze również pod uwagę wpływ rozmieszczenia łączników na płycie izolacyjnej (położenie środkowe, wzdłuż krawędzi lub w  narożu). Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość śledzenia i bieżącej weryfikacji przez projektanta poszczególnych kroków obliczeniowych, od założeń aż po wynik końcowy.

  – Nie jest to narzędzie intuicyjne, ale wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, wymuszając świadome podejmowanie decyzji, dając też możliwość na bieżąco analizowania ich skutków. Jesteśmy przekonani, że duże możliwości naszego oprogramowania okażą się znaczącym wsparciem dla wszystkich, którzy dbają o jakość inwestycji ociepleniowych – zaznaczył szef Komisji.

  Kalkulator łączników SSO jest autorskim projektem dra inż. Mariusza Gaczka z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, opracowanym we współpracy z ekspertami z Komisji Technicznej SSO. Oprogramowanie będzie powszechnie dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia. Zaraz po jego publikacji ukaże się szereg artykułów, które będą szczegółowo wyjaśniały zasady posługiwania się tym programem oraz pokazywały różne przykłady wielokryteriowych analiz, jak też wskazywały na poprawność techniczną i ekonomiczność rozwiązań.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.