google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 22.05.2019
  1 USD
  3.8620
  -0.0005
  1 EUR
  4.3098
  0.0043
  1 CHF
  3.8209
  -0.0026
  1 GBP
  4.8906
  -0.0132
  1 RUB
  0.0600
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dom szkieletowy – od projektu do budowy!

  Skrzypiąca kanadyjka rodem z lat 90., wiejski dom babci, letniskowa „Brda” i góralska chata z bala – tak wyobrażamy sobie domy o konstrukcji drewnianej. Miłośnicy historii znają jeszcze mur pruski (szkielet wypełniany cegłą) i szachulec (szkielet wypełniany gliną ze słomą).

  Nowoczesne domy szkieletowe to obecnie ciekawa i chętnie wykorzystywana alternatywa dla tradycyjnej technologii murowanej. Współczesna oferta budownictwa szkieletowego czerpie ze wszystkich tych wzorców dokładając jeszcze popularne skandynawskie rozwiązania zarówno techniczne jak i estetyczne. 

  fot. Projekt Galia drewniana Domowy.pl
  fot. Projekt Galia drewniana

  Kiedy domy szkieletowe stały się popularne?

  Chwilowy boom na domy o konstrukcji drewnianej przypada na lata 90. Cena drewna była wtedy stosunkowo niska, co niestety niosło za sobą niską jakość materiału. Przez nieodpowiednio dobrany materiał oraz brak fachowej kadry budowlanej utrwaliła się negatywna opinia o tego typu rozwiązaniach. Dom szkieletowy – wykonany z wysokiej jakości materiałów, przez specjalistów znających się na technologii, niczym nie ustępuje domom murowanym.  Dziś, domy szkieletowe zyskują coraz szersze grono zadowolonych inwestorów. Trend ten wyraźnie widać w ofercie gotowych projektów domów. Coraz liczniejsza grupa gotowych „szkieletów” sprawia, że budujący mogą wybierać w stylach architektonicznych, powierzchniach, geometrii dachu…

  Decydując się na dom szkieletowy możemy:

  • wybrać gotowy projekt stworzony z myślą o tej technologii,
  • wykonać adaptację projektu zaproponowanego, jako murowany,
  • zlecić wykonanie indywidualnego projektu.

  Ponieważ częstym argumentem przemawiającym za domem w technologii szkieletowej jest cena, najbardziej korzystną decyzją jest wybór gotowego projektu. Mamy wtedy pewność, że wszystkie zastosowane rozwiązania zostały wybrane z myślą o takiej konstrukcji. Kolejne rozwiązanie – adaptacja – zazwyczaj sprawdza się, gdy pracownia autorska oferuje taką usługę u siebie. Czasem też, firmy specjalizujące się w budowie tego typu domów oferują zmianę technologii w cenie budowy. Warto rozważyć i taką opcję, pod warunkiem, że firma cieszy się nieposzlakowaną opinią. Projekt wykonywany indywidualnie jest rozwiązaniem najdroższym i najbardziej czasochłonnym. Ponieważ domy w technologii drewnianej buduje się znacznie szybciej niż murowane, czas powstawania to kolejny argument przeważający na korzyść „kanadyjek”.

  Jakie są technologia budowy? 

  Gdy mamy już projekt musimy zdecydować, czy będziemy korzystać z elementów prefabrykowanych (system niemiecki) lub budować w systemie kanadyjskim, albo skandynawskim. Dom z prefabrykatów powstaje najszybciej – prace, na placu budowy mogą zakończyć się już po 3 miesiącach. Dodatkowo standardy fabryczne pozwalają uniknąć błędów, jakie zdarzają się przy wykonywaniu elementów konstrukcyjnych „ręcznie”. Budowa systemem kanadyjskim i skandynawskim jest odrobine tańsza od niemieckiego, dlatego też często wybierana jest przez inwestorów, gdzie ważniejszy od czasu jest aspekt finansowy. Bardzo ważnym aspektem budowy jest docieplenie i wygłuszenie ścian. Domy o konstrukcji drewnianej stosunkowo szybko wychładzają się, ale też bardzo łatwo je dogrzać (temperatura podnosi się w zasadzie od razu po uruchomieniu ogrzewania).  Cienkie ściany działowe, bywają też kłopotliwe, dla lubiących ciszę i spokój. Warto już na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na sposoby izolacji akustycznej i w razie konieczności wprowadzić zmiany. Stosowana najczęściej w domach szkieletowych wełna mineralna charakteryzuje się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi i równie dobrze wycisza, dlatego przy zwykłym użytkowaniu domu nie ma potrzeby dodatkowo wygłuszać.

  fot. Projekt Galia drewniana 2 Domowy.pl
  fot. Projekt Galia drewniana 2

  Jak prowadzić instalacje w konstrukcji szkieletowej?

  Prowadzenie instalacji w szkielecie jest łatwe i czyste - nie trzeba kuć bruzd w ścianach. Kable i rury rozprowadza się bezpośrednio we wnętrzu ścian i w stropach. By zapewnić bezpieczeństwo (szczególnie instalacja elektryczna) muszą być odpowiednio zaizolowane (np. prowadzone w rurkach elektroinstalacyjnych). Ważne jest też by projektowane kable wykonywać z naddatkiem, który przyda się w przypadku ruchów konstrukcji. Pewnym zaskoczeniem może okazać się brak możliwości prowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej w ścianach zewnętrznych. By wykonać taką instalację konieczne byłoby usuwanie sporych fragmentów izolacji, co skutkowałoby szkodą dla całego domu. Dodatkowo nawet przy niewielkich mrozach woda w tak rozmieszczonych rurach mogłaby zamarzać. W kwestii ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe.

  Technologia szkieletowa zyskuje coraz szersze grono sympatyków, a kolejni skuszeni dobrymi doświadczeniami użytkowników współczesnych domów o konstrukcji drewnianej, chętnie decydują się na taki właśnie dom.

  Źródło:
  Domowy.pl
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.