google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 18.01.2019
  1 USD
  3.7694
  0.0079
  1 EUR
  4.2964
  0.0089
  1 CHF
  3.7917
  -0.0004
  1 GBP
  4.8773
  0.0305
  1 RUB
  0.0567
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Do czego służą szamba dwukomorowe?

  Do czego służą szamba dwukomorowe? ASP BetoneX

  Inwestycje domów jednorodzinnych które nie mają możliwości podpięcia pod gminną kanalizację są zobowiązani do zainstalowania na swojej posesji bezodpływowych zbiorników na ścieki, tzw. szamb betonowych.

  Niektórzy Klienci wybierają szamba dwukomorowe, są to te same zbiorniki co jednokomorowe jednak w środku mają wsuniętą przegrodę po to aby odseparować ścieki gęste od wody, dosypując do takiego zbiornika odpowiednie bakterie można oczyścić wodę i odprowadzić ścieki do gruntu za pomocą instalacji drenażowej bądź studni chłonnej. Wymagane jest wtedy jednak pozwolenie na tzw. szambo betonowe przelewowe z drenażem.

  Liczba kominków rewizyjnych w szambach dwukomorowych

  Szamba betonowe wśród Polaków cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie zawsze są to jednak szamba jednokomorowe. W zasadzie można byłoby stwierdzić, że jest zupełnie inaczej. O wiele chętniej użytkownicy stawiają na szamba dwukomorowe, rzadziej na trzykomorowe. Jak liczba komór ma przełożenie na kominki rewizyjne? Czy w szambach dwukomorowych można zastosować jeden kominek? A może każda przegroda musi mieć swój własny komin rewizyjny?

  Wyższość szamb dwukomorowych

  W pierwszej kolejności warto odnieść się do zalet szamb dwukomorowych. Co sprawia, że są one znacznie bardziej praktyczne od zbiorników jednokomorowych? Kluczowym elementem takich szamb jest właśnie przegroda. Dzieli ona cały zbiornik na dwa mniejsze. Jest to o tyle istotne, że w jednej jego części gromadzą się tylko nieczystości grube. Do drugiego przelewają się z kolei zanieczyszczenia płynne, które dodatkowo przy wykorzystaniu specjalnego zasobu flory bakteryjnej mogą zostać oczyszczone i opuścić zbiornik przez tak zwany drenaż. Wówczas odprowadza się je do gruntu, choć tylko na terenach o odpowiedniej strukturze. Z pewnością takie rozwiązanie nie sprawdzi się na terenach podmokłych. Wówczas instalacja zbiornika dwukomorowego z możliwością odprowadzania nieczystości w formie płynnej do gruntu jest pozbawiona sensu. Zbierająca się w gruncie woda nie tylko to utrudni, ale wręcz przeciwnie zbiornik będzie napełniać się samoczynnie.

  Kominy rewizyjne

  Szamba betonowe muszą być wentylowane. Sposoby wentylacji są dwa. Mniej popularną formą jest wentylacja w pionie. Wówczas niemiłe zapachy z szamba uchodzą w oddzielny komin wentylacyjny. Zdecydowanie częściej za wentylację odpowiada kominek znajdujący się w pokrywie. Wprawdzie większość specjalistów zaleca wentylację pionową, to jednak w przypadku niektórych rozwiązań zastosowanie takiej formy nie jest możliwe. Wówczas pozostaje kwestia montażu kominków rewizyjnych.

  Liczba przegród a kominki rewizyjne

  W szambach jednokomorowych problemów z montażem komina nie ma. W takich pokrywach znajdujemy bowiem tylko jeden komin. Znacznie większe wątpliwości budzą zbiorniki przedzielone przegrodą, w których znajdują się dwie komory na nieczystości grube i płynne. Ile kominków powinno zawierać takie szambo dwukomorowe — jeden czy może dwa oddzielne na każdą z komór?

  - Wszystkie szamba dwukomorowe powinny mieć dwa kominki rewizyjne. Zastosowanie tylko jednego komina byłoby kłopotliwe w przypadku jakiejś reklamacji. Wszelkie awarie i zatkanie się szamba oznacza wówczas, że dostęp do takiego zbiornika będzie niemożliwy — mówią specjaliści z firmy ABC Szamba Betonowe.

  Nie oznacza to oczywiście, że na rynku nie dostaniemy szamb dwukomorowych z tylko jednym kominem. Owszem są firmy, które realizują takie zlecenia. Wielce prawdopodobne jest jednak, że decydując się na takie rozwiązanie, jednocześnie rezygnujemy z możliwości składania reklamacji. Przy wszelkich problemach użytkownik zdany jest bowiem tylko i wyłącznie na siebie. Ryzyko współpracy z takim podmiotem jest więc dosyć wysokie.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.