google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 22.08.2019
  1 USD
  3.9337
  0.0127
  1 EUR
  4.3660
  0.0147
  1 CHF
  4.0050
  0.0036
  1 GBP
  4.7784
  0.0161
  1 RUB
  0.0600
  0.0008
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Beton komórkowy nie chłonie wilgoci

  Beton komórkowy Ytong Xella

  W budownictwie pokutuje wiele mitów. Jeden z nich dotyczy betonu komórkowego, że jakoby chłonie wodę. Nie potwierdzają jednak tego ani badania ani obserwacje.

  Bloczki z betonu komórkowego wbrew obiegowej opinii nie chłoną wilgoci na skutek deszczu czy innych opadów, na które narażone są budynki w naszym klimacie.

  Pod względem niskiej absorpcji wody bezkonkurencyjne są bloczki z betonu komórkowego Ytong. Dodatkowym atutem jest ich zdolność do szybkiego schnięcia, czyli oddawania wody po czasowym zalaniu.

  Tajemnica tej właściwości betonu komórkowego jest ukryta w porowatej strukturze materiału. To właśnie owe kuliste komórki powietrza powstrzymują ekspansję wody.

  Aby przekonać o wodoodporności bloczków Ytong ich producent zlecił Centralnemu Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Przemysłu Betonów Cebet serię badań i analiz.  Najważniejszym testem była obserwacja, jak bloczki zachowują się po długim działaniu wody, w tym w przypadku zalaniu budynków przez powódź.

  Analizie poddano domy wybudowane z bloczków Ytong we Wrocławiu, zwłaszcza te dotknięte przez powódź stulecia. Badane obiekty budowlane zostały zalane do wysokości minimum 70 centymetrów. Badania Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów Cebet dotyczyły szybkości wysychania betonu komórkowego, zweryfikowaniu wytrzymałości na ściskanie mimo zawilgocenia oraz zachowania po powodzi struktury porowatości materiału i jego pierwotnego składu mineralnego.

  Beton komórkowy Ytong XellaBeton komórkowy Ytong Xella

  Ytong = szybkie wysychanie

  Wyniki potwierdziły deklaracje producenta. W dwa miesiące po ustąpieniu wód powodziowych zalane ściany domów z bloczków Ytong wyschły od maksymalnego nasycenia wodą (~50 ÷ ~60% masy) do wilgotności ~35% masy. Po około roku od zalania wilgotność w badanych domach spadała do poziomu poniżej 10% masy.

  Zbadano także domy osuszane dmuchawami gorącego powietrza. W takich przypadkach proces wysychania przebiegał znacznie szybciej, umożliwiał obniżenie poziomu wilgotności poniżej 2% masy.

  Reasumując, domy wybudowane z betonu komórkowego w systemie Ytong, nawet po przejściu poważnej powodzi i długotrwałym kontakcie z wodą, szybko odzyskują wyjściowy poziom wilgotności umożliwiający powrót mieszkańcom pod swój dach.

  Co więcej, wysoka wilgotność bloczków Ytong w momencie zatopienia budynków, nie miała znaczącego wpływu na wytrzymałość nośną materiału, nie stwierdzono również zmian w strukturze bloczków.

  Beton komórkowy Ytong jest więc w pełni bezpiecznym i zdrowym materiałem budowlanym. Nie chłonie wody w normalnych warunkach, a nawet po ciężkiej powodzi Ytong nie traci swoich korzystnych właściwości użytkowych, ułatwiających pozbycie się nadmiaru wilgoci zgromadzonej w części bloczków.

  Źródło:
  Xella Polska Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Xella Polska Sp. z o.o.

  Xella Polska Sp. z o.o. oferuje polskim klientom szeroką gamę produktów niezbędnych do systemu białego budowania. Produkuje materiały ścienne dla budownictwa ogólnego, w szczególności koncentrując się na budownictwie mieszkaniowym.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.