google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  budownictwo, materiały budowlane, okna
  Kursy walut 17.12.2018
  1 USD
  3.7871
  -0.0224
  1 EUR
  4.2906
  -0.0115
  1 CHF
  3.8025
  -0.0177
  1 GBP
  4.7718
  -0.0222
  1 RUB
  0.0570
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Miedź czy nie miedź?

  Miedziane dachy czy rynny nie są niczym zaskakującym, a stosowanie blachy miedzianej o szlachetnej, zielonkawej patynie jest znakiem rozpoznawczym wielu katedr czy budynków użyteczności publicznej. We wnętrzach miedź gościła najczęściej w formie bibelotów lub elementów instalacyjnych ukrytych pod tynkiem.

  Miedź Domowy.pl
  fot. Domowy.pl

  Ponowne odkrycie miedzi stało się możliwe dzięki nowoczesnym wnętrzom i pomysłowości projektantów i designerów. Loftowy styl, industrialne wnętrza, adaptacje fabryk i budynków poprzemysłowych, nowoczesne stodoły czy klasyczna architektura z pazurem – wszystkie wyjątkowe inwestycje wymagają rozwiązań dopasowanych zarówno do klimatu miejsca jak i jego funkcjonalności. Popularność miedzi ciągle rośnie, jej wykorzystania, szczególnie na elewacjach możemy się spodziewać nawet w gotowych, katalogowych projektach domów nowoczesnych. Szczególnie, gdy nie chcemy lub nie możemy schować niektórych elementów w ścianach zmuszeni jesteśmy szukać rozwiązań, które z wady uczynią zaletę. Jedną z propozycji cieszących się coraz większym uznaniem jest uniwersalne wykorzystanie rur miedzianych – zarówno, jako elementu wystroju jak i wykończenia czy wykonania instalacji.

  Miedź dzięki swojej wyjątkowej plastyczności oraz i trwałości, idealnie sprawdza się jako materiał, z którego wykonane są m.in. rury instalacyjne. Instalacja z miedzi wyróżnia się nie tylko wyjątkową estetyką, ale także trwałością. Jeśli zdecydujemy się na zakup dobrej jakości miedzianych elementów instalacji (np. rur instalacji wodnej) trwałość takiego systemu może wynosić co najmniej 50 lat. Decydując się na ten nieco droższy od PCV materiał kupujemy pewność trwałej, długowiecznej i bezawaryjnej instalacji. Parametry miedzi dają gwarancję zachowania kształtu oraz wytrzymałości zarówno przy działaniu niskiej i wysokiej temperatury. Niestraszne są jej też zmiany ciśnienia, rdzewienie czy kruszenie. Dodatkową zaletą rur miedzianych są właściwości bakteriobójcze (jony miedzi mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i zapobiegające namnażaniu się mikroorganizmów), co pozwala na korzystanie z naprawdę czystej wody. Przy zastosowaniu rur dedykowanych instalacjom wodnych możemy być też pewni, że do wody nie będą wypłukiwane żadne szkodliwe związki. Rury miedziane charakteryzują się też wysoką szczelnością, co zapobiega przenikaniu substancji gazowych mogących np. pogorszyć smak wody lub ją zanieczyścić. Jest to szczególnie ważne przy instalacjach natynkowych. W przypadku odkrytych rur miedź poza swoją urodą nadaje wnętrzu industrialnego, ale i przytulnego charakteru. Jest też materiałem niepalnym, wiec w przypadku zagrożenia pożarem nie będzie się topić czy uwalniać niebezpiecznych dla zdrowia związków. Z inwestycyjnego punktu widzenia zastosowanie miedzi podnosi wartość budynku.

  Miedź to nie tylko czysty (lub prawie czysty) pierwiastek z grupy metali przejściowych. Brąz handlowy, brąz budowlany, brąz krzemowy, metal Muntza, nowe srebro, srebro ołowiowe – wszystkie te stopy to w przeważającej części miedź. Dzięki mnogości stopów o różnych parametrach zarówno technicznych jak i wizualnych miedź jest materiałem dosyć uniwersalnym. 

  Miedź domowy.pl
  fot. Domowy.pl

  Miedź to materiał, który jako element estetyczny sprawdza się zarówno na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych oraz dachach i sufitach. Ponieważ wykończenia miedziane mogą być łączone na różne sposoby np. zgrzewane lub lutowane, nitowane lub przy użyciu gwoździ, zespolone na wkręty i śruby, typowe dla elewacji i dachów łączenie na rąbek (stojący albo płaski), na zakład (łącznikami, albo bez) możliwość wykorzystania jest bardzo szeroka. Jest coraz częściej widywany, jako uzupełnienie lub materiał podstawowy armatury łazienkowej czy kuchennej. Coraz popularniejsze stają się też meble z metali w tym szlachetne, miedziane. Wracają do łask elementy dekoracyjne czy wyposażenia. Miedź wprowadza do wnętrz niepowtarzalny klimat i atmosferę wyjątkowości. Jako materiał, (mimo, że jest metalem!) nadaje pomieszczeniom ciepła.  Dzięki swojej uniwersalności miedź pojawia się we wnętrzach w formie paneli, gontu, wycinanych lub wyciskanych ornamentów i wielu detali dekoracyjnych (np. abażurów, sztućców czy tac, dekoracyjnych oraz funkcjonalnych garnków, ram i balustrad etc.).

  Miedź jest tez nieodzownym elementem zdrowego domu – wśród jej wielu zalet nie można zapomnieć o tym, że niszczy mikroorganizmy, bakterie i inne czynniki chorobotwórcze.  Nawet, jeśli nie przykładamy szczególnej wagi do aspektów zdrowotnych domu warto rozważyć wykorzystanie miedzi w punktach o podwyższonym ryzyku takich jak: fragmenty lub całość blatów kuchennych i łazienkowych, okapy, zlewy i umywalki, uchwyty szafek i klamki, krany oraz kurki.

  Źródło:
  Domowy.pl
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.