google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 24.04.2019
  1 USD
  3.8229
  0.0111
  1 EUR
  4.2895
  0.0009
  1 CHF
  3.7570
  0.0143
  1 GBP
  4.9452
  -0.007
  1 RUB
  0.0597
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak zorganizować miejsce do przechowywania opału na działce?

  Jak zorganizować miejsce do przechowywania opału na działce?

  Zgromadzenie na zimę zapas opału wymaga przeznaczenia na niego miejsca w ogrodzie, na działce lub w pobliżu domu. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób przechować na działce drewno i węgiel, tak aby opał nie stracił swoich właściwości i służył jako źródło energii cieplnej przez cały sezon grzewczy.

  Przechowywanie opału na wolnym powietrzu – kiedy warto?

  O ile miejscem przeznaczenia zapasu węgla jest kotłownia i materiał ten pod gołym niebem nie powinien być przechowywany w workach czy luzem, inaczej się ma sprawa z drewnem, które przed sezonem grzewczym powinno wyzbyć się nadmiaru wilgoci, tak aby w pełni służyło jako źródło energii cieplnej.

  Chociaż daszek lub wiata rozpostarta nad zebranym zapasem węgla są urokliwym elementem naszej działki, nie wystarczą, aby nadać przydomowemu terenowi rustykalnego charakteru. W tej roli bardziej reprezentacyjny wygląd będzie miała drewutnia, zwłaszcza jeśli jej bryła, odpowiednie materiały budowlane służące do jej postawienia i sposób wykończenia nawiązywać będą do składzików na drewno znanych z posesji naszych babć i dziadków.

  Jak zorganizować miejsce do przechowywania opału na działce?

  Daszek, wiata, drewutnia – co wybrać?

  Węgiel w workach i luzem nie powinien czekać na sezon zimowy pod gołym niebem z dwu względów – może ulec zawilgoceniu, a przez to straci swoje właściwości, i jego wygląd nie sprzyja estetyce miejsca – z tego względu warto – jeśli zajdzie taka konieczność, by składować węgiel poza domem – przeznaczyć dla niego wolne miejsce w obudowanej ścianami drewutni, a nie na widoku mieszkańców, sąsiadów i odwiedzających Cię gości, jak to ma miejsce pod daszkiem czy wiatą. Warto też wiedzieć, że zgromadzony w kotłowni opał nie może bezpośrednio sąsiadować z pracującym urządzeniem grzewczym.

  Inaczej z drewnem. Nawet usytuowany pod ścianą, ułożony z równych polan stos prezentuje się swojsko i klimatycznie, chociaż ze względów użytkowych warto zapewnić zapasowi osłonę przed deszczem z góry i wilgocią u dołu. Podobnie jest z wiatą i drewutnią – jeśli ich bryła nawiązuje do kształtu budynku mieszkalnego, stanowić mogą nie tylko o użytkowym, ale i dekoracyjnym charakterze miejsca posesji, jakie zajmują.

  Jak zorganizować miejsce do przechowywania opału na działce?

  Wiata i drewutnia na opał – co warto wiedzieć?

  Wiata lub zwykły daszek chroniący przed padającym deszczem nie wystarczą, by zapewnić drewnu dobre warunki do schnięcia – konieczne jest też zapewnienie przepuszczalnej izolacji od dołu. Z jednej strony powłoka taka nie pozwoli na przedostawanie się do zapasu drewna wilgoci od mokrej ziemi, z drugiej – jej przepuszczalna powierzchnia umożliwi ściekającej wodzie przeniknąć w głąb gleby, a nie zalegać u dołu zebranego drewna.

  Drewutnia jest stosunkowo łatwa do zbudowania, o czym więcej dowiesz się tutaj: http://superstolarz.pl/blog/szybko-latwo-tanio-wybuduj-drewutnie. O ile jej powierzchnia nie będzie większa niż 50 m2 a całość konstrukcji nie wyższa niż 2,2 m, do jej postawienia nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. To dobra wiadomość dla majsterkowiczów, którzy w krótkim czasie zbudować mogą estetyczną wiatę lub drewutnię bez zbędnych formalności.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.