Artykuł Dodaj artykuł

Polscy studenci wystartują w konkursie International VELUX Award 2018

Już po raz ósmy firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, w skrócie zwanym IVA 2018. To doskonała okazja dla polskich studentów do pochwalenia się swoją kreatywnością przed światowej sławy jury oraz zaistnienia w gronie młodych architektów reprezentujących uczelnie z całego świata. 

Logo Velux

Już po raz ósmy firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, w skrócie zwanym IVA 2018. To doskonała okazja dla polskich studentów do pochwalenia się swoją kreatywnością przed światowej sławy jury oraz zaistnienia w gronie młodych architektów reprezentujących uczelnie z całego świata. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

Polscy studenci wystartują w konkursie International VELUX Award 2018

Celem konkursu jest inspirowanie studentów architektury do brania pod uwagę światła dziennego, jako istotnego źródła światła, życia i energii w budynkach oraz jako ważnej dyscypliny w architekturze.

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata i jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodowym Związkiem Architektów - International Union of Architects, UIA. Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział 4500 zespołów studenckich z 350 uczelni i 80 krajów. Konkurs urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia dla studentów architektury.

Nagrody otrzymają zarówno autorzy prac, jak i ich opiekunowie naukowi. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach” – obejmująca projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym” — w tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie. Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Polscy studenci już dwa razy odnieśli sukces w konkursie IVA. W poprzedniej edycji (IVA 2016) zespół studentów z Politechniki Poznańskiej - Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki, zdobyli nagrodę regionalną w pierwszym etapie konkursu. Ich projekt „Light Scattering Window” (Okno rozpraszające światło) okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”. Natomiast w piątej edycji studenci z Politechniki Krakowskiej – Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski – otrzymali trzecią nagrodę za projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny”.

Polscy studenci wystartują w konkursie International VELUX Award 2018

Dotychczasowe nagrody w konkursie International VELUX Award to duży sukces polskich studentów, którzy zyskali uznanie jury złożonego z wybitnych architektów. Jestem z nich dumna i wierzę, że nagrody te są doskonałym impulsem do dalszego rozwoju i sukcesów na polu architektury inspirowanej światłem dziennym. Jednocześnie zachęcam wszystkich studentów do spróbowania swoich sił w kolejnej, ósmej już edycji – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Konkurs International VELUX Award jest powszechnie znanym wydarzeniem wśród studentów architektury w Polsce. Praca nad naszym projektem odbywała się w ramach zajęć na uczelni. Przedmiot "Innowatyka" pod kierunkiem Magdaleny Gyurkovich nastawiony był na poszukiwanie nowych rozwiązań w różnych dziedzinach życia związanych z architekturą i wzornictwem. Konkurs IVA doskonale pasował do naszych zajęć i stąd decyzja o wzięciu w nim udziału - komentują studenci z Politechniki Poznańskiej, laureaci IVA 2016.

Rejestracja do IVA 2018 już ruszyła i potrwa do 1 kwietnia 2018 roku. Można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się do konkursu student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego. Warunkiem obligatoryjnym do złożenia pracy konkursowej jest wcześniejsza rejestracja na stronie iva.velux.com.

Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie (czerwiec 2018) nagrodzone zostaną najlepsze prace w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki. W drugim etapie zostaną przyznane nagrody główne (październik 2018).

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

  • 1 kwietnia 2018: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników
  • 15 czerwca 2018: termin przesyłania projektów, projekt mogą złożyć tylko osoby zarejestrowane
  • październik 2018: ogłoszenie zwycięzców

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: iva.velux.com

Zainteresowanych studentów zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku „Polacy w International VELUX Award 2018”, gdzie będą mogli dzielić się swoimi spostrzeżeniami, uzyskają inspirację, łatwo zachęcą swoich znajomych do uczestnictwa, a także będą na bieżąco z wszystkimi najnowszymi informacjami o konkursie. Skrócony link do wydarzenia: bit.ly/IVA2018

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.