google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 20.07.2018
  1 USD
  3.7170
  0.0007
  1 EUR
  4.3275
  0.012
  1 CHF
  3.7199
  0.0078
  1 GBP
  4.8376
  0.0028
  1 RUB
  0.0586
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Zawory – jak je dobierać?

  Zawory – jak je dobierać?

  Zawory potrzebne są w każdym domu oraz mieszkaniu. Umożliwiają one uzyskanie oczekiwanego komfortu cieplnego w pomieszczeniach używanych do pracy lub do wypoczynku. Ponadto, ułatwiają diagnostykę i konserwację instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia. Dzięki temu pozwalają nam zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Są to bardzo istotne kwestie, z tego powodu niezwykle istotne jest, aby dobrać odpowiednie zawory do naszego mieszkania.

  Czym się charakteryzują zawory?

  Na początek powinno się poznać najważniejsze cechy zaworów. Mogą być ręczne, automatyczne lub półautomatyczne. Niezależnie od tego charakteryzuje je wiele różnych cech oraz parametrów, od których zależy możliwość zastosowania ich z danym medium oraz jakość regulacji. Znajomość tych parametrów pomoże nam podjąć właściwą decyzję, a tym samym uniknąć wielu błędów, które mogą być niezwykle kosztowne. Warto też pamiętać, że zawory z reguły składają się z grupy podzespołów, takich jak element dławiący, siłownik, pozycjoner, czy obudowa.

  Na co zwracać uwagę przy wyborze zaworu?

  Na samym początku powinniśmy zgromadzić podstawowe informacje o właściwościach instalacji, której częścią będzie zawór. Najważniejsze to wymiary oraz materiał, które użyto do jej budowy. Powinniśmy mieć też informacje na temat medium znajdującego się w instalacji, szczególnie jego stan skupienia, natężenie przepływu, gęstość, lepkość, ciśnienie oraz temperaturę. Szczególnej uwagi wymagają media o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Istotne są też współczynnik przepływu oraz jego charakterystyka.

  Jakie są rodzaje zaworów?

  Zawory kurkowe/kulkowe (ang. plug/ball) mają wiele zalet, wśród nich należy wyróżnić dużą przepustowość, lekkość, kompaktowość konstrukcji, szeroki zakres regulacji oraz szczelne odcięcie. Ich naprawa nie jest zbyt droga, a konserwacja wymaga demontażu. Nie należy ich montować przy silnie korozyjnych płynach, ale sprawdzą się przy zawiesinach. Ogromny wybór zaworów kulkowych znajdziemy w sklepie medynski.pl.

  Zawory grzybkowe (globe) charakteryzują się cichą pracą, dużą przepustowością, szerokim zakresem regulacji oraz równym sterowanie. Ich konserwacja nie wymaga odłączania od instalacji, a koszty naprawy są wyjątkowo niskie. Niestety mają one swoje wady, zaliczyć do nich należy duże straty ciśnienia. Nie zaleca się stosowania ich do regulacji płynów z okruchami, gdyż drobiny te mogą zniszczyć uszczelnienia trzpienia. Za to świetnie sprawdzą się przy regulacji przepływu i w sytuacjach, gdy wymagane jest szczelne odcięcie.

  Zawory przepustowe (butterfly) charakteryzują się niską ceną, dużą przepustowością, lekką i kompaktową konstrukcją oraz małymi stratami ciśnienia. Niestety ich naprawa jest droga, a szczelne odcięcie wymaga dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych.

  Zawory membranowe (diaphragm) wiążą się z brakiem przecieków oraz izolacją pomiędzy płynem a trzonem zaworu. Do ich wad należy zaliczyć ograniczony zakres ciśnienia roboczego oraz temperatury, szybkie zużywanie się i łatwość uszkodzenia.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.