google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 23.07.2018
  1 USD
  3.6957
  -0.0213
  1 EUR
  4.3262
  -0.0013
  1 CHF
  3.7271
  0.0072
  1 GBP
  4.8500
  0.0124
  1 RUB
  0.0586
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Brama przesuwna czy brama skrzydłowa?

  Wybór rodzaju bramy to jeden z tematów, który pojawia się w momencie grodzenia działki, czy też projektowania ogrodzenia. Na decyzję ma wpływ wiele czynników i niekiedy osobiste preferencje trzeba odłożyć na bok. To, co determinuje wybór to kształt i wielkość działki, czy też długość podjazdu. Trzeba pamiętać, że brama wjazdowa musi przede wszystkim zapewniać bezpieczny wjazd na posesję.

  Brama wjazdowa a warunki wokół domu

  Brama przesuwna czy brama skrzydłowa?Zgodnie z prawem brama wjazdowa musi otwierać się do wewnątrz posesji, jest to oczywiście logiczne, ale właśnie ten warunek powoduje powstanie pytania, którą bramę wybrać: przesuwną czy skrzydłową? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo wszystko jest uzależnione od warunków wokół posesji, a zwolenników i przeciwników jednego i drugiego rozwiązania jest wielu. Przyjmuje się, że posiadacze działek wąskich, ale długich powinni zainteresować się bramami skrzydłowymi, a posiadacze działek szerokich i krótkich mogą sobie pozwolić na zamontowanie bramy przesuwnej.

  Brama przesuwna – wady i zalety

  Bramy przesuwne to zdecydowanie najchętniej wybierane pozycje w ofercie producentów bram i ogrodzeń. Swoją pozycję lidera zawdzięczają przede wszystkim funkcjonalności, a szeroki wybór na rynku dodatkowo zachęca klientów do kupna. Przyjmuje się, że bramę przesuwną warto rozważać, jeśli dysponujemy działką szeroką, ale krótką. Innymi słowy, taką na której nie ma dużej odległości między ogrodzeniem, a domem.

  Brama przesuwna czy brama skrzydłowa?Oczywiście, aby zamontować bramę przesuwną potrzebne jest miejsce wzdłuż ogrodzenia, a tej wolnej przestrzeni musi być więcej niż wynosi sama długość bramy, bo bramy przesuwne samonośne potrzebują przeciwwagi. Dodatkowo na drodze przesuwającego się skrzydła nie można umieścić furtki, śmietnika, czy też jakiejkolwiek rośliny.

  Bramy przesuwne można zamówić w wariancie jedno lub dwuskrzydłowym, a zastosowanie podwójnego skrzydła pozwala uzyskać bardzo duże światło wjazdu, tym samym zapewniając wygodny wjazd na posesję.

  W tym miejscu warto również wspomnieć o bramach przesuwnych szynowych, które w przeciwieństwie do samonośnych, aby mogły pracować potrzebują szyny po której przesuwają się rolki. Wadą tej bramy i jednocześnie powodem małego zainteresowania tego typu rozwiązaniem są gromadzące się w szynie zanieczyszczenia takie jak: błoto, piasek, czy też liście. Problemem w okresie zimowym jest padający śnieg, który skutecznie uniemożliwia otwarcie bramy przesuwnej szynowej. Brama ta do bezawaryjnego użytkowania wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia.

  Aby usprawnić użytkowanie do każdego typu bramy przesuwnej można zamontować napęd automatyczny, który dobiera się indywidualnie do każdej bramy biorąc pod uwagę jej ciężar, sposób otwierania, czy też ilość cykli otwarcia i zamknięcia w ciągu dnia.

  Brama skrzydłowa – tradycyjne rozwiązanie

  Brama przesuwna czy brama skrzydłowa?

  Bramę skrzydłową jak opisano wyżej wybierają klienci posiadający dużą odległość pomiędzy domem a bramą. Odległość ta musi pozwolić na spokojne i bezkolizyjne otwarcie skrzydła pamiętając o zapewnieniu dodatkowego miejsca na parkujący na posesji samochód. Przyjmuje się również, że bramy skrzydłowe mają zdecydowanie bardziej klasyczny charakter i swoim wyglądem pasują do tradycyjnego polskiego budownictwa.

  Zaletą bramy skrzydłowej jest również dowolność w umiejscowieniu furtki, czy to po prawej czy lewej stronie bramy.

  Do wad zaliczyć można konieczność odśnieżania dużej przestrzeni przed bramą, aby umożliwić jej otwarcie, większy koszt automatyki do bramy, w który musimy wyposażyć obydwa skrzydła oraz ograniczenie funkcjonalności podjazdu, którego znaczna część jest zasłonięta przez skrzydła bramy. Warto pamiętać również, że szerokość wjazdu w przypadku bramy skrzydłowej będzie mniejsza, niż w przypadku bramy przesuwnej.

  Producenci bram i ogrodzeń oferują estetyczne i dekoracyjne rozwiązania wśród bram przesuwnych, jak również i skrzydłowych. Ta bogata oferta powoduje, że kwestia wyglądu bramy nie jest tematem rozpalającym dyskusję, a decydując się na zakup bramy, skupiamy się na funkcjonalności i bezawaryjności danego rozwiązania, a przede wszystkim na stronie finansowej. To samo dotyczy materiałów, z jakich wykonane są bramy. Zarówno te skrzydłowe, jak i przesuwne można wykonać z tych samych materiałów, gwarantując taką samą żywotność bram.  Podejmując decyzję co do wyboru bramy, należy kierować się własnymi preferencjami oraz otoczeniem wokół domu i warunkami na działce.

  Źródło:
  Rakstal – Bramy i ogrodzenia
  www.bramyiogrodzenia.rakstal.pl
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.