google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.07.2019
  1 USD
  3.7855
  -0.0078
  1 EUR
  4.2592
  -0.0043
  1 CHF
  3.8480
  -0.0025
  1 GBP
  4.7372
  0.0031
  1 RUB
  0.0601
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dom energooszczędny z betonu komórkowego

  Logo ARCHIPELAG

  Użycie betonu komórkowego we współczesnym budownictwie to już standard.  O zaletach i właściwościach tego materiału opowiadają – Małgorzata Simla, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H. 

  Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?

  Dom energooszczędny z betonu komórkowego
  Projekt domu Astrid (mała) G2
  fot. ARCHIPELAG

  Beton komórkowy od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to materiał, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie – można go stosować do realizacji domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także innych obiektów.  „Najważniejsze cechy betonu komórkowego wyróżniające go na tle innych materiałów budowlanych, wynikają z podstawowej właściwości technicznej tego produktu ściennego jaką jest niska gęstość objętościowa. Niskiej gęstości objętościowej beton komórkowy zawdzięcza swoje główne cechy: doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i niezwykle łatwy montaż i obróbkę. Gęstość betonu komórkowego wynika ze struktury wewnętrznej złożonej z olbrzymiej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. Dzięki temu, w kwestii izolacyjności cieplnej, materiał ten nie ma dla siebie konkurencji. Wpisuje się idealnie w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Spełnia aktualne i przyszłe wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych. Dodatkowo struktura betonu komórkowego tworzy produkt bardzo łatwy w montażu i obróbce. Niewielka gęstość bloczków sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto, dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły”  - wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H.

  Ciepły dom

  Dom energooszczędny z betonu komórkowego
  Projekt domu Marcel III G2
  fot. ARCHIPELAG

  Bloczki z betonu komórkowego to doskonały materiał do budowy domu o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. To jedyne pewne tworzywo, z którego można wykonać energooszczędną ścianę jednowarstwową, która będzie się charakteryzowała niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz wysoką izolacyjnością cieplną. „Beton komórkowy to produkt ekologiczny, produkowany z nieszkodliwych dla zdrowia surowców, o najniższej promieniotwórczości. Jego właściwości idealnie wpisują się w kierunek energooszczędnego budownictwa, ograniczające wpływ człowieka na środowisko naturalne. Bloczki z betonu komórkowego są surowcem zapewniającym wysoką izolacyjność cieplną i odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz. Są także odporne na ogień. Przycinanie czy szlifowanie bloczków nie jest pracochłonne, dlatego można wykonywać z nich ściany o skomplikowanym kształcie. Szybkie murowanie pozwala zaoszczędzić koszty wykonawstwa. Inwestycję naszą zrealizujemy prosto, szybko i ekonomicznie przy utrzymaniu bardzo dobrych parametrów cieplnych. Bloczki betonu komórkowego można także wykorzystać do budowy półek, obudowy kominka czy zabudowy w łazience” – przekonuje Małgorzata Simla, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. „Według szacunków Stowarzyszenia Producentów Betonów, około 40% wszelkich ścian w Polsce jest wznoszonych z betonu komórkowego. Beton komórkowy jest materiałem ściennym numer jeden w Polsce. Prognozujemy, że ten udział rynkowy będzie się utrzymywał lub zwiększał wraz ze wzrostem zainteresowania energooszczędnymi technologiami przeznaczonymi do budownictwa” – zauważa ekspert z firmy H+H.

  Dla jakich typów domów beton komórkowy jest dedykowany, a dla jakich nie?

  Dom energooszczędny z betonu komórkowego
  Projekt domu Neli W2 ENERGO PLUS
  fot. ARCHIPELAG

  Beton komórkowy choć aktualnie jest kojarzony i wykorzystywany głównie w budownictwie jednorodzinnym, przeznaczony jest do wszelkiego typu ścian w każdym rodzaju budownictwa – od budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego i wielorodzinnego, przez budownictwo handlowe, magazynowe, aż po budynki przemysłowe. „W każdym z tych typów budynków można wykorzystać odpowiednie cechy betonu komórkowego, np. w budynkach mieszkalnych bloczki z betonu komórkowego mogą stanowić doskonałe rozwiązanie w ścianach zewnętrznych, które muszą charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną. Z kolei w budynkach magazynowych czy fabrycznych, ściany z betonu komórkowego mogą służyć jako przegrody przeciwpożarowe, spełniające najwyższe wymagania w zakresie odporności na ogień” – tłumaczy Robert Janiak z firmy H+H.  „Beton komórkowy nadaje się praktycznie do każdego typu domu. Należy jednak pamiętać o jego właściwościach i poddawać odpowiedniej obróbce oraz stosować zgodnie z zasadami. Bloczki z betonu komórkowego jako materiał mocno nasiąkliwy raczej nie są polecane do budowy ścian piwnic i fundamentów, zwłaszcza poniżej 50 cm. Jeżeli już wykorzystujemy je na tym etapie, to należy pamiętać o dokładnym ich zaizolowaniu przed wilgocią. Bloczki z betonu komórkowego, z uwagi na swoją wysoką izolacyjność cieplną, dobrze sprawdzą się do budowy ścian jednowarstwowych. Przy wznoszeniu takiej ściany należy bardzo przestrzegać zasad sztuki budowlanej, ponieważ błędy w wymurowaniu ściany jednowarstwowej mogą skutkować jej przemarzaniem” – podsumowuje architekt z Pracowni ARCHIPELAG. 

  Źródło:
  ARCHIPELAG Pracownia Projektowa
  Artykuł został dodany przez firmę

  ARCHIPELAG Pracownia Projektowa

  Pracownia Projektowa ARCHIPELAG - ponad 1500 autorskich projektów w ofercie! Domy parterowe, piętrowe i z poddaszem użytkowym – piękne, energooszczędne i maksymalnie funkcjonalne w codziennym użytkowaniu.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.