google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 20.04.2018
  1 USD
  3.3881
  0.0188
  1 EUR
  4.1724
  0.0059
  1 CHF
  3.4827
  0.005
  1 GBP
  4.7660
  -0.011
  1 RUB
  0.0552
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Pieszy w mieście - przepisy i bezpieczeństwo

  Pieszy w mieście - przepisy i bezpieczeństwoDla własnego bezpieczeństwa pieszy powinien poruszać się po chodniku, natomiast w przypadku jego braku, najlepiej korzystać z pobocza. Niestety, ruch pieszy w dużych aglomeracjach jest traktowany nierzadko jako kwestia drugoplanowa, co sprawia, że wiele chodników i przejść nie jest planowanych zgodnie z ergonomią, a w konsekwencji nie spełnia oczekiwań przechodnia.

  Pieszy w mieście jest narażony na różne utrudnienia. Bywają jeszcze miejsca, gdzie chodniki są dziurawe i krzywe, a dodatkowo przejścia zastawiają parkujące samochody. Tymczasem chodzenie pieszo to nawet 30% ruchu w mieście. Dodatkowo piesi są najbardziej narażonymi uczestnikami ruchu - stanowią około 35% ofiar wypadków. W Polsce rocznie ginie ponad dwa razy więcej osób niż w innych krajach Unii Europejskiej.

  Przepisy ruchu drogowego a piesi

  Chodnik jest przestrzenią, po której mogą poruszać się osoby pieszo, na wózkach, prowadzące rower, motorower, motocykl, a także pieszy prowadzący wózek oraz dziecko do 10 lat poruszające się na rowerze i będące pod opieką dorosłego. Dodatkowo w przestrzeni przeznaczonej dla pieszych w wyjątkowych sytuacjach może znaleźć się również rowerzysta, jednak zawsze musi ustępować pierwszeństwa pieszym.

  Według przepisów Prawa o Ruchu Drogowym dopuszczone jest postawienie na chodniku pojazdu dwoma kołami, w szczególnych przypadkach możliwe jest również umieszczenie całego samochodu w takiej przestrzeni. Jednak rozporządzenie to jest obwarowane kilkoma wymaganiami, które powinny być respektowane przez parkujących. Przede wszystkim przepis ten dotyczy wyłącznie pojazdów do 2,5 tony. Na chodniku nie wolno pozostawiać aut większych, jak busy, pojazdy dostawcze i ciężarówki, chyba że dopuszcza to ustawiony tam odpowiedni znak.

  Parkowanie w całości na chodniku dopuszczane jest tylko i wyłącznie przy krawędzi jezdni. Nie wolno zostawiać samochodu w miejscu, gdzie chodnik oddzielają słupki odgradzające, pas zieleni lub ścieżka rowerowa. Pozostawiając auto na chodniku, należy go ustawić tak, aby nie ograniczać i nie utrudniać ruchu pieszych - według przepisów należy zostawić minimum 1,5 metra wolnej przestrzeni dla osób poruszających się pieszo.

  Bezpieczeństwo pieszego

  Przemieszczając się po mieście, pieszy musi stosować się do przepisów ruchu drogowego, tzn. poruszać się tylko po ścieżkach przeznaczonych dla pieszych oraz przechodzić przez jezdnię tylko w określonych i oznaczonych miejscach. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom podróżującym pieszo w miastach stosowane są barierki drogowe, odgradzające jezdnię od chodnika. Kolejnym zabezpieczeniem, stosowanym zwłaszcza przy miejscach postojowych, są słupki odgradzające, uniemożliwiające pieszemu nagłe wtargnięcie pod koła samochodu. Więcej na: http://www.komserwis.pl/pl/produkty/slupki-i-lancuchy.html

  Bardzo ważne jest stosowanie zasad bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię. Należy to robić tylko na pasach (zebra) lub na przejściach oznaczonych sygnalizacją świetlną, jeśli taka została zastosowana. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko w przypadku, gdy odległość od pasów przekracza 100 metrów. W strefach o ograniczonej prędkości pojazdów (20-30 km/h) oraz w strefach zamieszkania nie ma wyznaczonych przejść dla pieszych. Wtedy pieszy może przechodzić przez drogę w każdym miejscu, jednak pamiętając o zasadach bezpieczeństwa.

  Chodnik, deptak czy droga dla pieszych to rozwiązania miejskie ułatwiające podróżowanie pieszym. Jednak nawet poruszając się po ścieżkach do tego przeznaczonych, należy zachować czujność, unikać nagłego wkraczania na jezdnię. Konieczna jest także duża ostrożność przy poruszaniu się blisko miejsc parkingowych oraz dróg rowerowych. Pamiętajmy także, żeby zawsze przechodzić przez jezdnię tylko w dozwolonych miejscach. Zachowując zdrowy rozsądek i zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwiększamy znacznie własne bezpieczeństwo jako piesi.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.