google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  budownictwo, materiały budowlane, okna
  Kursy walut 18.12.2018
  1 USD
  3.7668
  -0.0203
  1 EUR
  4.2853
  -0.0053
  1 CHF
  3.7989
  -0.0036
  1 GBP
  4.7654
  -0.0064
  1 RUB
  0.0565
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Budowa domu krok po kroku – miniporadnik dla początkujących inwestorów

  Budowa domu krok po kroku – miniporadnik dla początkujących inwestorów

  Budowa domu krok po kroku to kosztowne i długotrwałe przedsięwzięcie. Każdy inwestor powinien zapoznać się z poszczególnymi etapami budowy, by móc określić dokładny harmonogram wszystkich prac budowlanych i być na nie przygotowany. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rozpoczęcie budowy domu bez wcześniejszego rozplanowania działań może poskutkować zwiększeniem kosztów inwestycyjnych, a także obniżeniem jakości przeprowadzanych prac.

  Budowa domu krok po kroku – od czego zacząć?

  Kiedy inwestor kupi już wymarzoną działkę, musi dopilnować wszystkich spraw formalnych. Szczególnie istotne jest dokładne przeanalizowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy. Dopiero po wykonaniu tych czynności inwestor może kupić, bądź też zamówić wykonanie indywidualnego projektu budowlanego. Kiedy wszystkie formalności zostały dopięte na ostatni guzik, inwestor może zarządzić rozpoczęcie prac budowlanych, a wykonawca może w końcu wbić pierwszą łopatę w grunt, na którym już niebawem powstanie dom.

  Krok 1: Fundamenty

  Etap, w czasie którego powstają fundamenty, nazywany jest stanem zerowym. Jest on pierwszym istotnym elementem budowy, do którego wykonawca może przystąpić dopiero wtedy, gdy inwestor zamknie wszystkie sprawy urzędowe.

  Prace budowlane powinny rozpocząć się od dokładnego zabezpieczenia terenu budowy i ogrodzenia go. Przed wbiciem pierwszej łopaty, inwestora czeka jeszcze osadzenie budynku na działce. Kiedy już wszystkie pomiary zostały dokonane, inwestor (tudzież ekipa) może przystąpić do pierwszych prac budowlanych. W pierwszej kolejności muszą zostać wykonane wykopy pod fundamenty. Same fundamenty muszą być adekwatne do masy całego budynku i uwzględniać nośność gruntu.

  W przypadku niepewnych gruntów, powinien zostać wykonany drenaż, aby stanowił on dodatkowe zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią. W pierwszym kroku prac budowlanych powinny zostać rozprowadzone pionowe elementy kanalizacji. Bardzo istotne dla całej budowy jest zatrudnienie przez inwestora kierownika budowy, by ten czuwał nad poszczególnymi etapami prac i sukcesywnie prowadził dziennik budowy.

  Po zakończeniu bieżącego etapu, który jest związany głównie z pracami ziemnymi, przygotowującymi podłoże pod budowę domu, ekipa budowlana może przystąpić do budowy stanu surowego otwartego.

  Krok 2: Stan surowy otwarty

  Koszty związane z budową stanu surowego otwartego to nawet 50% całej inwestycji. Jest to ważna informacja dla inwestora, który podczas planowania wydatków, powinien wziąć to pod uwagę.

  Gdy fundamenty zostały przygotowane, zabezpieczone oraz odpowiednio wyschły, ekipa budowlana może przystąpić do stawiania ścian. Podczas tego etapu niezbędna będzie pomoc dekarzy, murarzy i cieśli. W zakres prac bowiem wchodzą: ściany działowe i nośne, schody na piętro, kominy, stropy oraz dach. W związku z tym, że większa część prac odbywa się na mokro, warto rozpocząć ten etap wczesną wiosną, by inwestor mógł mieć pewność, że zaprawy cementowe dobrze się zwiążą, a budowa dobiegnie końca przez zimą.

  Pierwsze oszczędności inwestor może poczynić na etapie tworzenia dachu. Im mniej skomplikowany dach, tym tańszy. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego zostanie ułożony dach. Ceramiczna dachówka bardzo obciąża więźbę, dlatego musi ona zostać wzmocniona, co bezpośrednio wpływa na końcowe koszty. Inwestor może w tym miejscu zdecydować się na blachodachówkę, która jest materiałem tańszym i lżejszym, przez co więźba nie wymaga wzmocnienia.

   

  Budowa domu krok po kroku – miniporadnik dla początkujących inwestorów

  Krok 3: Stan surowy zamknięty

  Kiedy stan surowy otwarty dobiegł końca, czas na jego zamknięcie. Polega ono na wstawieniu okien, drzwi wejściowych i bramy garażowej, o ile projekt domu zakłada również garaż. Stan surowy zamknięty musi zostać ukończony przed zimą, w przeciwnym razie dom zostaje narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, co może objawiać się w późniejszych etapach pękaniem ścian czy innymi niedogodnościami.

  Krok 4: Wykończenie nieruchomości pod klucz

  Jest to etap, w którym budowa dobiega końca, a dom jest gotowy do zamieszkania. Inwestor ma jedynie za zadanie wstawić meble oraz udekorować pomieszczenia. Ale od początku:

  Ani stan deweloperski, ani stan pod klucz, nie zostały jednoznacznie zdefiniowane, tak jak to się stało w przypadku stanu surowego otwartego i zamkniętego. Zakres wykonanych prac zależy tu od ustaleń z deweloperem czy też firmą budowlaną.

  Przyjmuje się, że do stanu deweloperskiego zaliczane są wszystkie prace instalacyjne, ale bez montażu urządzeń. Inwestor musi pamiętać, że gdy prace instalacyjne dobiegną końca, trzeba je jeszcze przetestować i odebrać. Dokonać może tego jedynie uprawniony instalator. Przyjmuje się, że stan deweloperski obejmuje jeszcze wykończenie elewacji, docieplenie poddasza, wykonanie tynków, montaż urządzeń grzewczych i rozprowadzenie całej instalacji.

  Na tym etapie budynek jest ukończony z zewnątrz, dopieszczenia wymaga jeszcze wnętrze domu.

  Omawiany krok polega na całkowitym wykończeniu domu, tak by inwestor mógł w nim zamieszkać od razu po skończeniu prac. Czasem dzieli się go na stan deweloperski i stan pod klucz, szczególnie w sytuacjach, gdy budowa domu odbywa się systemem zleconym.

  Stan pod klucz uważany jest za dokończenie stanu deweloperskiego. Obejmuje zazwyczaj całkowite wykończenie pomieszczeń, malowanie ścian, ułożenie kafelek, wykończenie schodów, biały montaż. Z zewnątrz dom jest już gotowy, wystarczy uprzątnąć teren i wykonać podjazd oraz ogrodzenie. Bardziej zaawansowana forma stanu pod klucz obejmuje także zaaranżowanie terenu wokół domu.

  Krok 5: Zakończenie budowy i odbiór

  Ostatni etap obejmuje jedynie tych inwestorów, którzy wybrali wnoszenie domu systemem gospodarczym, ponieważ w przypadku systemu zleconego, za załatwienie wszystkich formalności odpowiada firma zajmująca się budową.

  Teraz inwestor musi zamknąć budowę w podobny sposób w jaki ją otwierał - za pomocą załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Potrzebuje on bowiem zgody na zamieszkanie w domu, a ściślej ujmując - na jego użytkowanie. Dlatego tak ważne jest, by inwestor sukcesywnie gromadził całą dokumentację. Notatka potwierdzająca ukończenie budowy wymaga wystawienia oświadczenia przez kierownika budowy, który tym samym daje zielone światło do zamieszkania w domu i poświadcza, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z przepisami oraz projektem. Należy jedynie pamiętać, że po złożeniu stosownych pism trzeba odczekać 21 dni, by móc się całkowicie wprowadzić do nowego domu.

  Budowa domu krok po kroku – miniporadnik dla początkujących inwestorów

  Skończyliśmy budowę domu, ale czegoś tu brakuje…

  Coraz większa ilość inwestorów decydując się na budowę domu, chce, by był on energooszczędny i nowoczesny. Niestety, zaprzecza temu zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, która nie działa sprawnie we współczesnym, szczelnym budownictwie. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż systemu rekuperacji (więcej o rekuperacji dowiesz się tu). Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która, dzięki zastosowaniu wymiennych filtrów daje gwarancję, że w Twoim domu powietrze będzie zawsze czyste i świeże bez potrzeby otwierania okien.

  Pamiętaj! O montażu rekuperacji najlepiej zdecydować na etapie kupna projektu (lub też projektowania) domu. Wówczas w czasie jego adaptacji zostaną usunięte zbędne kominy wentylacji grawitacyjnej, co pozwoli inwestorowi sporo zaoszczędzić.

  Tagi:

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.