Artykuł Dodaj artykuł

Zasady montażu więźby dachowej

Decydując się na budowę domu, na każdym jej etapie będziemy zmuszeni do podejmowania kluczowych decyzji, dotyczących zastosowania konkretnych technologii i materiałów. Jedną z nich jest wybór rodzaju więźby, która stanowi drewniany szkielet dachu.  

Decydując się na budowę domu, na każdym jej etapie będziemy zmuszeni do podejmowania kluczowych decyzji, dotyczących zastosowania konkretnych technologii i materiałów. Jedną z nich jest wybór rodzaju więźby, która stanowi drewniany szkielet dachu.

Zasady montażu więźby dachowejKonstrukcja dachu musi być wyjątkowo mocna i starannie zaprojektowana, to od niej zależy bowiem komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Więźba musi skutecznie opierać się sile naporu wiatru, zalegającym pokładom śniegu i – co najważniejsze – bez większych ugięć przenosić ciężar całego pokrycia dachowego.

Konstruując dach, musimy zdecydować czy będzie on oparty na szkielecie z tradycyjnej więźby drewnianej, czy może wybierzemy więźbę prefabrykowaną. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem przygotowania i metodą łączenia elementów. Ważne jest zatem poznanie podstawowych różnic w sposobie ich montażu.

Więźba tradycyjna

Montażem tradycyjnej więźby dachowej zajmują się ekipy ciesielskie. Zakres ich prac obejmuje przygotowanie elementów więźby: docinanie, wykonanie połączeń ciesielskich, impregnowanie oraz sam montaż. Niezależnie od tego czy budujemy dom metodą gospodarczą, czy zamierzamy wynająć do tego specjalistów, powinniśmy znać zasady montażu oraz kolejność wykonywania prac.

Prace rozpoczynane są od mocowania murłat. Następnie, w zależności od projektu, wykonuje się konstrukcję z belek podwalinowych, słupów i płatwi, a w następnej kolejności montuje się krokwie. W tym miejscu należy pamiętać, że krokwie muszą być odsunięte od ścian działowych poddasza, aby nie wywierały na nie nacisku powodującego pękanie - do tego celu wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną. Aby połacie były dokładnie równe, ważne jest odpowiednie wypoziomowanie krokwi. Ostatni etap stanowi budowa konstrukcji ścian i dachu lukarn.

Do łączenia poszczególnych elementów więźby dachowej coraz częściej wykorzystywane są stalowe łączniki i płytki, co przyspiesza postępy prac. Należy jednak pamiętać, że dobór i rozmieszczenie łączników powinien zaplanować projektant. Przy stosowaniu stalowych płytek trzeba stosować się do surowych zasad opisanych w projekcie. Nie można sobie pozwolić na oszczędności, ponieważ mogłoby to grozić niestabilnością konstrukcji.

Więźba prefabrykowana

Znacznie mniej pracy czeka nas podczas montażu więźby prefabrykowanej. Całym procesem, począwszy od produkcji do montażu, zajmuje się bowiem wyspecjalizowana firma. Po stronie klienta jest jedynie złożenie zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jak przebiega proces montażu, by mieć pewność, że wszystko jest robione zgodnie ze sztuką.

Cała kontrukcja jest przygotowywana przez specjalistów jeszcze w zakładzie. Tam,  w konstrukcję wprasowywane są płytki, więc całość przyjeżdza na budowę gotowa, w pojedynyczych elementach – wiązarach. Gdy montaż odbywa się w domu wzniesionym w technologii tradycyjnej (z murowanymi ścianami), specjaliści montują wiązary bezpośrednio do wieńca lub podwaliny. Gdy konstrukcję ścian stanowi szkielet drewniany, konstrukcję dachu montujemy do belek oczepowych Wiązary są stawiane kolejno i na bieżąco stężane stężeniami montażowymi w postaci desek. Całość prac jest wykonywana w oparciu o projekt montażowo – wykonawyczy wykonywany idywidualnie dla każdego dachu  – wyjaśnia Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest.

Ogromną zaletą wiązarów prefabrykowanych w technologii płytek kolczastych, jest krótki czas montażu. Najczęściej cały proces zamyka się w ciągu 24 godzin. Dodatkowo konstrukcje przygotowane w całości przez specjalistyczną firmę często są znacznie tańsze od więźb tradycyjnych – szczególnie dotyczy to prostych dachów dwuspadowych.