Artykuł Dodaj artykuł

Zawsze do celu. Jak rozplanować ścieżki ogrodowe?

Utwardzone nawierzchnie ogrodowe to sposób na stworzenie szlaku komunikacyjnego pomiędzy najważniejszymi miejscami na terenie posesji. Warto zadbać o to, by były one nie tylko wytrzymałe i piękne, ale również funkcjonalne.  

Logo PROBET-DASAG

Utwardzone nawierzchnie ogrodowe to sposób na stworzenie szlaku komunikacyjnego pomiędzy najważniejszymi miejscami na terenie posesji. Warto zadbać o to, by były one nie tylko wytrzymałe i piękne, ale również funkcjonalne.

Zawsze do celu. Jak rozplanować ścieżki ogrodowe?
fot. DASAG

 

Odpowiednie zaaranżowanie ścieżek ma na celu ułatwienie przemieszczania się, a także ochronę zieleni przed częstym ruchem. Na terenie posesji powinny znaleźć się minimum dwie twarde nawierzchnie – chodnik prowadzący od bramy do głównego wejścia, a także podjazd dla samochodu. Warto jednak rozważyć stworzenie estetycznego ciągu komunikacyjnego na terenie całego ogrodu.

Od frontu

„Wszystkie nawierzchnie powinny zostać rozplanowane już na etapie tworzenia projektu. Ważne jest stworzenie ścieżek pomiędzy newralgicznymi miejscami znajdującymi się na terenie działki. W pierwszej kolejności warto zastanowić się na wyglądem frontowej części posesji. Mimo że ma ona charakter reprezentatywny, bardzo ważne jest zaplanowanie funkcjonalnych nawierzchni. Połączenie komunikacyjne pomiędzy furtką, wejściem do domu oraz garażem powinno zapewnić wygodne i przede wszystkim szybkie przemieszczanie się. W przypadku frontowej części domu bardzo ważne jest umożliwienie skrócenia czasu, który poświęcany jest na przejście z jednego punktu do drugiego, a także zapewnienie bezpieczeństwa osobom poruszającym się pieszo, jak i samochodem. Ścieżki i chodniki – choć są ze sobą połączone – pełnią w tym przypadku różne funkcje. Często spotykaną praktyką jest rozdzielanie ich przy użyciu różnych rodzajów nawierzchni zewnętrznej.” – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy PROBET-DASAG.

Z tyłu domu

Ścieżki ogrodowe są zazwyczaj mniej formalne od zewnętrznych nawierzchni frontowych. Podczas ich planowania warto puścić wodze fantazji. „Dostępność wysokiej jakości materiałów w wielu kolorach, wzorach i fakturach pozwala na stworzenie nawet najbardziej oryginalnych aranżacji.” – dodaje Andrzej Chłopek, ekspert firmy PROBET-DASAG. Układ ścieżek i nawierzchni ogrodowych zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb. W ogrodach, w których znajdują się przydomowe warzywniaki, warto stworzyć niewielkie chodniki, które zapewnią bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Mogą one składać się z pojedynczych płytek, które wtopią się w zieleń ogrodu lub krętych alejek. Ścieżki powinny również łączyć taras lub tylne wyjście z domu z altanką czy drewutnią. Ciekawym sposobem na zaaranżowanie posesji jest stworzenie  chodnika okalającego działkę wzdłuż płotu lub wzdłuż elewacji domu.

Materiał dla najlepszych

„Ścieżki ogrodowe są ważnym elementem przydomowego krajobrazu. Popularnym sposobem na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji charakteryzujących się wysoką wytrzymałością jest zastosowanie nawierzchni betonowych, które dzięki nowoczesnym technologiom mogą przybrać różne kolory i fakturę.” – doradza Andrzej Chłopek, ekspert firmy PROBET-DASAG. Wybierając materiał na nawierzchnię zewnętrzną, warto wybrać taki, którego można użyć nie tylko do tworzenia alejek, ale również tarasów i podjazdów. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie harmonijnej aranżacji, która podkreśli urok całego domu i jego otoczenia. 

Artykuł został dodany przez firmę

PROBET-DASAG Sp. z o.o.

Produkty Probet Dasag to szeroki wybór schodów, posadzek i płyt tarasowych. Proponujemy elementy produkowane na wymiar w bardzo szerokim wyborze kolorów i rozmiarów. W naszej ofercie znajdują się również nowoczesne elementy małej architektury.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.