google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 15.10.2019
  1 USD
  3.8952
  -0.0006
  1 EUR
  4.2949
  -0.002
  1 CHF
  3.9000
  -0.0104
  1 GBP
  4.9282
  0.0284
  1 RUB
  0.0606
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dlaczego rusztowania powinny być certyfikowane?

  Z upływem czasu obserwuje się stały wzrost świadomości użytkowników produktów przemysłowych. Użytkownicy produktów, których jakość i powtarzalność ma istotny wpływ na bezpieczeństwo, coraz częściej zainteresowani są obiektywnym potwierdzeniem bezpieczeństwa użytkowanych produktów.

  Dlaczego rusztowania powinny być certyfikowane?

  O ile w gałęziach przemysłu wytwarzającego produkty bardzo złożone np. przemysł stoczniowy, czy motoryzacyjny kwestia potwierdzenia bezpieczeństwa produktów finalnych wytwórczych nie podlega od wielu dziesiątek lat żadnej dyskusji, o tyle w branży rusztowaniowej kwestia ta jest uregulowana w zależności od kraju w mniej lub bardziej wymagający sposób.

  Obecnie sytuacja w zakresie wymogu certyfikacji potwierdzającej zgodność z wymogami bezpieczeństwa w niektórych krajach europejskich wygląda następująco: min. w Niemczech i Szwecji certyfikacja jest warunkiem koniecznym dopuszczenia rusztowań do obrotu handlowego, natomiast w min. Polsce, Czechach ma ona charakter dobrowolny.

  Oznacza to, że na polskim rynku rusztowanionym dostępne są rusztowania bez żadnej certyfikacji, jak również takie, które przeszły rygorystyczne etapy działań certyfikacyjnych.  

  Pomimo rozbieżności w trybie obejmującym działania certyfikacyjne w różnych krajach zawsze powtarzają się następujące etapy:

  • badanie mechaniczne elementów nośnych i węzłów systemu rusztowań w akredytowanym laboratorium badawczym;
  • przeprowadzenie analizy statycznej dla konfiguracji rusztowań deklarowanych jako warianty typowe;
  • opracowanie instrukcji montażu i użytkowania;
  • ocena ww. pozycji oraz zmontowanej konstrukcji rusztowania przez uprawnioną organizację.

  W Polsce organizacją uprawnioną do certyfikacji systemów rusztowań jest Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBIGS).

  Dlaczego rusztowania powinny być certyfikowane?

  Schemat procesu certyfikacji przedstawia powyższy diagram, którego źródłem jest „Informacja Dotycząca Certyfikacji Wyrobów i Usług” z maja 2015 opublikowana na stronie internetowej IMBIGS.

  Obecnie certyfikacja odbywa się na zgodność z „Kryteriami Oceny Wyrobów Pod Względem Bezpieczeństwa” właściwymi ze względu na typ systemu rusztowań, które są opracowane na bazie szeregu norm europejskich, w tym w głównej mierze na bazie norm serii EN 12810 i  EN 12811. W ramach standardowej procedury wydawany jest certyfikat potwierdzający zgodność z „Kryteriami Oceny Wyrobów Pod Względem Bezpieczeństwa” oraz za dodatkową opłatą – Certyfikat Bezpieczeństwa uprawniający do oznakowania wyrobów znakiem „B”. Możliwe jest uzyskanie wyłącznie certyfikatu „B” w oparciu o tą samą procedurę i te same kryteria, jednak certyfikat ten nie posiada logotypu Polskiego Centrum Akredytacji i z tego względu może mieć mniejsze znaczenie poza Polską.

  W polskich realiach procedura certyfikacji systemu rusztowań zajmuje minimum 6 miesięcy, a jej koszt zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

  Utrzymanie certyfikatu przez okres jego ważności zależy też od pomyślnego przejścia audytów potwierdzających niezmienności warunków produkcji oraz od dostarczenia sprawozdań z wykonanych corocznie przez akredytowane laboratorium badań wybranych elementów rusztowania.

  Procedura ta wymaga również poniesienia znacznych kosztów i sporego nakładu pracy, lecz dzięki udziałowi akredytowanych organizacji stanowi dla użytkownika obiektywny dowód na spełnienie zdefiniowanych standardów bezpieczeństwa.

  Źródło:
  Autor: Marek Sławiński – Dyrektor Systemów Zarządzania Grupy Rubo
  Rubo-Konstrukcje Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Rubo-Konstrukcje Sp. z o.o.

  Rubo-Konstrukcje Sp. z o.o. jest producentem własnych systemów rusztowań oraz hal namiotowych.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.