google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.07.2019
  1 USD
  3.7855
  -0.0078
  1 EUR
  4.2592
  -0.0043
  1 CHF
  3.8480
  -0.0025
  1 GBP
  4.7372
  0.0031
  1 RUB
  0.0601
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dachy zielone – ozdoba budynku czy dbanie o środowisko?

  Pośród wielu trendów pojawiających się w naszym społeczeństwie są na szczęście takie, które należy jednoznacznie uznać za pozytywne. Na liście tych godnych polecenia są „zielone dachy”, które są coraz bardziej popularne w budownictwie. Już nie tylko biurowce czy galerie handlowe, lecz także dachy domów jednorodzinnych zaczynają się zielenić.

  Zielone dachy mają wiele zalet i w zasadzie tylko jedną wadę, ale o tym na końcu. Dachy z roślinnością przeznaczone są głównie dla płaskich powierzchni, nazywanych „piątą elewacją” budynku.

  W nowoczesnej zabudowie, gdzie często widzimy z okien dachy budynków sąsiednich, zielony jest niewątpliwie pociechą dla duszy i miłym akcentem w „betonowej dżungli”. Można go również stworzyć na dachach stromych. Co więcej, można również sadzić zieleń wręcz na pionowych ścianach. Jednak, im większy kąt, tym technologia wykonania zielonego dachu jest bardziej wymagająca.

  Płaskie dachy zielone

  Skupmy się zatem na klasycznym płaskim dachu i omówmy jak on funkcjonuje. Wierzchnią, ostateczną warstwę stanowi odpowiednio dobrana szata roślinna, dostosowana do specyfiki podłoża na jakim przyjdzie jej rosnąć. Rośliny oczywiście muszą mieć choć minimalną warstwę wegetacyjną (substrat). Pod warstwą wegetacyjną nie znajdują się (jak w przypadku natury) kolejne warstwy podłoża, czyli gruntu.

  Dlatego przy dachu zielonym woda deszczowa, która w naturalnych warunkach przesącza się przez kolejne warstwy i jest wykorzystywana przez naturę, musi być odprowadzana w zaprojektowany i kontrolowany przez nas sposób. Zwykle wykorzystuje się w tym celu specjalnie wyprofilowane maty drenażowe (rodzaj folii kubełkowej) lub płyty drenażowe wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Ich zadaniem jest odebranie nadmiaru wody i korzystając ze zwyczajowego nawet niewielkiego spadku odprowadzanie wody na zewnątrz budynku.

  Jednak woda, która zasila system korzeniowy i przesącza się przez warstwę wegetacyjną zwykle zawiera drobinki podłoża, na którym rosną rośliny. Żeby zapobiec wymywaniu podłoża oraz zapychaniu się mat drenażowych stosuje się między nimi warstwę geowłókniny filtrującej, która zatrzymuje okruchy i drobiny z warstwy wegetacyjnej. Coraz częściej maty drenażowe są także na stałe zespolone z geowłókniną tworząc jednolitą warstwę drenażową. Dzięki tym rozwiązaniom roślinność może rosnąć na dachu.

  Jednak to nie koniec warstw jakie musimy wykonać na dachu. Nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu pomieszczenia poniżej. Żeby uniknąć przebicia się korzeni roślin stosuje się warstwę zabezpieczającą, czyli przeciwkorzenną. Jest to o tyle istotne, że każde przebicie warstw poniżej, zwłaszcza hydroizolacji właściwej może mieć katastrofalne skutki dla dachu i budynku. Jako warstwę przeciwkorzenną, a jednocześnie hydroizolacyjną można zastosować papy bitumiczne antykorzenne np. firmy TechnoNICOL. MIDA GREEN K-MS 170/400 jest papą podkładową, natomiast POLYELAST DESIGN 4/1 GREEN posiada warstwę zabezpieczającą z posypki z łupka mineralnego.

  Poniżej pap antykorzennych warstwy mogą być różne w zależności od konstrukcji dachu. Na stropie żelbetowym, bo najczęściej takie stosuje się przy projektowaniu dachów zielonych, zwykle układa się warstwę izolacji termicznej. Najczęściej jest to styropian, który ma znacznie większą niż wełna mineralna odporność na zgniatanie. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie termoizolacji z polistyrenu ekstrudowanego, np. CARBON PROF. 300. Poniżej należy ułożyć hydroizolację, czyli ostatnią linię obrony stropu przed wilgocią. Oczywiście konfiguracje dolnych warstw mogą być różne i w różnych układach, ale zawsze muszą zapewniać odpowiednią ochronę termiczną oraz zabezpieczać dach przed wilgociąi wodą. 

  Źródło:
  TECHNONICOL sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  TECHNONICOL sp. z o.o.

  TECHNONICOL Corporation jest największym w Rosji i Europie producentem i dostawcą materiałów pokryć dachowych, hydro- i termoizolacyjnych. Firma została założona w 1992 roku i od tego czasu zdobyła duże doświadczenie na rynku materiałów budowlanych.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.