google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 23.10.2019
  1 USD
  3.8473
  0.0065
  1 EUR
  4.2778
  -0.0014
  1 CHF
  3.8887
  0.0036
  1 GBP
  4.9449
  -0.0251
  1 RUB
  0.0602
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ekogroszek cena, czyli jaki wybrać by nie przepłacić?

  Zużycie węgla kamiennego w Polsce to około 75mln ton, z czego aż 60% konsumuje sektor energetyczny, 25% przemysł i budownictwo, a 15% zużywają gospodarstwa domowe i drobny przemysł. Z roku na rok kurczy się rynek węgla o dużej zawartości siarki, a stosunkowo niskiej wartości opałowej, którego polskie kopalnie wydobywają najwięcej. Wzrost w segmencie węgla notuje m.in. asortyment typu eko miał i ekogroszek, którego głównymi odbiorcami są małe przydomowe kotłownie.

  Ekogroszek cena, czyli jaki wybrać by nie przepłacić?

  Ekogroszek fakty i mity

  Najczęściej składy opału w kraju oferują ekogroszek wydobywany w polskich kopalniach o parametrach:

  • energetyczny typ 31.2
  • wartość opałowa 26-29 MJ/kg
  • granulacja  5 - 25 mm
  • zdolność spiekania RI<20
  • zawartość popiołu poniżej 10%
  • zawartość siarki poniżej 1.0%
  • wilgotność poniżej 15%

  Generalnie to dobre parametry ekogroszku, ale trzeba wiedzieć, że w Polsce jest ponad dwadzieścia  działających kopalń, które w różnym stopniu dostarczają klasyfikowane paliwo jakim jest ekogroszek. By bardziej zobrazować złożoność procesu należy dodać, że ów opał jest spalany w kilkudziesięciu typach kotłów i co ważniejsze - za pomocą kilkunastu rodzajów palników, jakie się w nich mogą znaleźć, które różnie spalają ten sam opał. Do tej kombinacji należy dołożyć różnorodność zapotrzebowania domu na energię, ilość osób mieszkających, temperaturę na zewnątrz i umiejętności użytkownika.

  To całkiem niezły wachlarz możliwości, więc ekogroszek cena to nie jedyny parametr, jakim powinniśmy się kierować. Czasem może to prowadzić do paradoksów - dwóch kupujących z tego samego składu opału i z tej samej hałdy może mieć inne efekty i być przekonanym, że ktoś ich oszukał.

  Oczywiście, nie można pominąć zdarzających się nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują
  węgiel kamienny o lepszych parametrach niż te, jakie spełnia on w rzeczywistości. Sytuacja ta może się zdarzyć nie tylko względem jednostkowego użytkownika końcowego, ale również do dalszej odsprzedaży. Trudność prostej i szybkiej oceny jakości ekogroszku szczególnie przez użytkownika końcowego popycha do takich praktyk.

  Jaki ekogroszek kupować?

  Jeśli w wyniku możliwości budżetowych bądź za namową dobrego ducha postawiliśmy na ogrzewanie kotłem zasilanym ekogroszkiem albo zaczynamy „karierę” palacza, to będzie dużo łatwiej zdobywać doświadczenie na ekogroszku mniej kalorycznym, czyli o wartości opałowej 25-26 MJ/kg i zdolność spiekania RI<10. Niższa wartość opałowa będzie oznaczała większe zapotrzebowanie w czasie niskich temperatur, ale również niższą cenę zakupu. Mimo wszystko najważniejszą zaletą takiego wyboru będzie brak koksowania i spieków na palniku, jakie najczęściej dręczą użytkowników tego paliwa.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.