google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 19.10.2018
  1 USD
  3.7601
  0.0299
  1 EUR
  4.3049
  0.0083
  1 CHF
  3.7746
  0.0203
  1 GBP
  4.9014
  0.0108
  1 RUB
  0.0572
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jednorodzinny nie znaczy monotonny

  Ostatnie 20 lat przyniosło wiele zmian w architekturze domów jednorodzinnych i ich funkcjonalności. Choć w krajobrazie polskich miast i miasteczek wciąż króluje tradycyjna zabudowa, to z każdym rokiem przybywa nieruchomości zrealizowanych według indywidualnych projektów, pozytywnie wyróżniających się na tle monotonnej architektury katalogowej. Znakomitym przykładem takiej nieszablonowej, wizjonerskiej bryły jest budynek jednorodzinny w podwarszawskiej wsi Zielonki, autorstwa Magdaleny i Macieja Beczaków z pracowni BECZAK/BECZAK/ARCHITEKTCI.

  Budynek jednorodzinny w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś Fot. Fasada Roku
  Budynek jednorodzinny w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś
  Fot. Fasada Roku

  Podjęcie decyzji o budowie domu to zaledwie początek drogi, jaką musi przejść inwestor, by w końcu móc cieszyć się urokami mieszkania „na swoim”. Pierwszy, bardzo ważny krok przybliżający go do realizacji marzeń o własnym miejscu na ziemi, to wybór odpowiedniego projektu. Obecnie, biura projektowe dysponują wieloma katalogami gotowych rozwiązań, wśród których teoretycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Teoretycznie… Trzeba bowiem pamiętać, że propozycje te są powtarzalne i utrwalają ciągle te same schematy, skrojone na miarę ujednoliconych odbiorców, a przecież wszyscy nie jesteśmy jednakowi. Dlatego inwestorzy, którzy cenią dobry design, oryginalność, decydują się na zatrudnienie architekta, który opracuje dla nich projekt indywidualny, zgodny z oczekiwaniami, a także możliwościami i ograniczeniami danego miejsca. Taki projekt, który zagwarantuje optymalne wykorzystanie działki, z uwzględnieniem korzystnego usytuowania pomieszczeń względem stron świata, wyeksponowania walorów otoczenia oraz tego wszystkiego, co dotyczy potrzeb przyszłych mieszkańców.

  – Dom jest na tyle osobistym elementem życia, że przyjemnie byłoby mieć coś takiego tylko dla siebie i bez chwili zawahania móc powiedzieć: „Tak, to jest mój dom, nie ma drugiego takiego”. Dążymy do tego, aby każdy z naszych klientów mógł się podpisać pod tym stwierdzeniem, a to wymaga indywidualnego podejścia do każdej inwestycji i głowy wciąż otwartej na nowe pomysły – mówi arch. Magdalena Beczak z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI i dodaje: Zazwyczaj jest tak, że spotykamy się z klientami i szukamy z nimi wspólnego języka. Oczekujemy od nich pewnych informacji dotyczących zakresu funkcji, kolorystyki, materiałów, w obszarze których będziemy się poruszać. Ostateczny projekt jest wynikiem tylko i wyłącznie działania wyobraźni.

  Dynamiczny postęp, a wraz z nim pojawienie się na rynku innowacyjnych technologii budowlanych, otwiera nowe możliwości w zakresie kreowania przestrzeni, pozwalając urzeczywistnić nawet najbardziej wyszukane wizje inwestorów i architektów. W efekcie wokół nas coraz częściej powstają projekty, jak ten w Zielonkach-Wsi, które zachwycają coraz śmielszą koncepcją architektoniczną i przełamują towarzyszące nam przez lata schematy.

  Dom jednorodzinny zlokalizowany w miejscowości Zielonki-Wieś to jednolity kolorystycznie, podzielony pionowymi liniami, tynkowo-blaszany masyw z drewnianym „miąższem". Od strony południowej wycięty fragment parteru stanowi obszerny taras, który organicznie wtapia się w tektonikę domu – mówi arch. Magdalena Beczak. – Główną decyzją architekta, kształtującą budynek jest spadzisty niesymetryczny dach. Połać o mniejszym nachyleniu kryje funkcje mieszkalne piętra, połać o większym – zamyka przestrzeń dwukondygnacyjną parteru. Kolor domu od początku założeń miał być ciemnografitowy. Narzucona struktura podziałów ma przypominać pancerz. „Mroczność” domu, została przełamana jasnym, ciepłym drewnem okoume. Wszelkie wycięcia w głównej bryle budynku konsekwentnie zostały wykończone szalówką drewnianą – dodaje arch. Maciej Beczak. 

  Źródło:
  Baumit Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.