google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 25.05.2018
  1 USD
  3.6686
  0.0096
  1 EUR
  4.3022
  0.0069
  1 CHF
  3.6956
  0.0066
  1 GBP
  4.9061
  0.0005
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Budynki „zielenieją” dzięki automatyce! – najlepsze projekty 2013

  Logo DLJM SystemCoraz bardziej efektywne i samowystarczalne – takie mają się stawać budynki, w których instaluje się automatykę budynkową. Potwierdzeniem tego trendu są wyniki międzynarodowego konkursu „KNX award”, nagród organizacji KNX - jednego z najbardziej znanych i uznanych otwartych standardów automatyki budynkowej KNX/EIB.

  Galę  rozdania nagród, które odbyło się w trakcie kwietniowych targów branżowych light+building we Frankfurcie, całkowicie zdominowały projekty przyjazne środowisku. Co docenili członkowie jury?

  Najlepsze projekty integratorskie 2013

  W konkursie rywalizują najlepsze projekty i realizacje automatyki budynkowej opartej o system KNX z całego świata. W tegorocznej (już 10.!) edycji  nominowano 36 projektów, spośród których nagrodzono 7 przedsięwzięć w 8 kategoriach. Praktycznie we wszystkich projektach zostały wdrożone proekologiczne rozwiązania technologiczne, przyjrzymy się tylko tym najbardziej „zielonym”.

  Lotnisko w DubajuŚwieci jak z rozkładu lotów

  Na początek lotnisko w Dubaju, którego automatyzacja dostała nagrodę w kategorii „Nagroda międzynarodowa – Azja”. Na 528 tysiącach metrów kwadratowych supernowoczesnej powierzchni (jak to w Emiratach) zainstalowano ponad 7 tysięcy urządzeń, dzięki którym steruje się ogrzewaniem, chłodzeniem, instalacjami solarnymi i oświetleniem. Zwłaszcza to ostatnie było oczkiem w głowie projektantów. Dzięki drobiazgowej integracji dostosowano działanie lamp do harmonogramu lotów. W efekcie udało się uzyskać około 30-40% oszczędności energii!

  Szczegóły projektu: http://contest.knx.org/en/vote/view/concourseadubaiinternationalairport  
  Źródło zdjęcia: Dubai Airports,
  http://www.dubaiairport.com/en/media-centre/Pages/MultimediaNewsroom.aspx

  Dom Finca los Miticos w Santa Margalida na północy MajorkiWyemancypowany z sieci

  Kolejny projekt znów z kraju, gdzie ważniejsza jest klimatyzacja niż ogrzewanie. „Finca los Miticos” w Santa MArgalida na północy Majorki to dom nie tylko inteligentny, ale przede wszystkim autonomiczny. Instalacja KNX steruje w nim pozasieciowym zasilaniem - kontroluje  przydomową elektrownię słoneczną i dba o  zasilanie zapasowe. Domowa automatyka jest też zintegrowana z  niezależną od kanalizacji instalacją wody użytkowej – studnią i systemem magazynowania wody deszczowej. To wszystko udało się osiągnąć przy użyciu zaledwie 120 urządzeń! Projekt szwajcarskiej firmy okazał się dość spektakularny – mimo silnej konkurencji zgarnął aż dwie nagrody – specjalną i publiczności.

  Szczegóły projektu http://contest.knx.org/en/vote/view/energyautarkicfincalosmiticosinsantam 
  Źródło zdjęcia: Smart Buidling Design GmbH
  http://www.smart-building-design.ch/knx-referenzen/los-miticos_01.jpg

  Dom Passive-Live w BelgiiAutomatyka +

  Chociaż  standard jednorodzinnego domu “Passive-Live” jest jeszcze wyższy, bo plus-energetyczny, to koncepcja inwestycji, która powstała w Belgii była raczej minimalistyczna – system zbudowano z zaledwie 38 elementów KNX.

  Dom powstał przy współpracy projektantów z pracowni Vecolux i firmy Saint-Gobain i ma za zadanie udowodnić, że KNX jest dobrym rozwiązaniem dla budynków pasywnych.  W weekend dom będą mogły przetestować osoby rozważające budowę obiektu pasywnego.  Obok energooszczędnych technologii budowlanych zainstalowano złożoną automatykę, która kładzie nacisk na monitoring i akwizycję danych o zużyciu energii przez oświetlenie, sprzęty AGD czy ogrzewanie, a także o zużyciu wody i dane meteorologiczne. Projekt dostał nagrodę w kategorii Publicity.

  Szczegóły projektu i źródło zdjęć: http://contest.knx.org/en/vote/view/passivelive

  Instalacja w siedzibie firmy energetycznej GAMA w AnkarzeEnergetyczne złoto

  Na koniec zwycięzca kategorii „Efektywność energetyczna”.  Wygrał obiekt wielkogabarytowy  – instalacja w siedzibie firmy energetycznej GAMA w Ankarze.  1405 urządzeń zainstalowanych w tureckim  drapaczu chmur pozwoliło zintegrować pracę standardowych systemów - oświetlenia, HVAC czy systemów bezpieczeństwa. Imponujące są jednak wyniki badania konsumpcji mediów - automatyka pozwoliła na oszczędności na poziomie 27% dla zużycia gazu, a wody - o 31,5%. Budynek jako pierwszy w Turcji otrzymał certyfikat LEED na poziomie GOLD.

  Więcej o projekcie i źródło zdjęć: http://contest.knx.org/en/vote/view/gamaheadquarters

  Wyniki „KNX Award” to papierek lakmusowy odzwierciedlający rozwój rynku automatyki, co jasne zwłaszcza rynku systemu KNX. Nagroda Stowarzyszenia KNX jest wręczana od 1996 roku. Początkowo w konkursie rywalizowały niemal wyłącznie firmy niemieckie i szwajcarskie. Obecnie tyle samo zgłoszeń nadchodzi z Europy, jak i innych kontynentów, zwłaszcza Azji.  Niestety w tegorocznej rywalizacji zabrakło polskich akcentów.

  Czy oznacza to, że w Polsce nie instaluje się KNX? Z pewnością nie, choć może brakować realizacji tak spektakularnych, jak te nagrodzone.

  - W Polsce panuje przekonanie, że KNX najlepiej nadaje się do integracji systemów o dużym skomplikowaniu, ale dla mniejszych obiektów - domów, rezydencji czy na przykład sterowania salami złożonymi systemami sal konferencyjnych - wyjaśnia Łukasz Hakluk, główny projektant DLJM System, firmy integrującej automatykę budynkową. Czy system znajdzie zastosowanie również w biurowcach i na lotniskach? - bardzo prawdopodobne. Bez wątpienia programiści i producenci sprzętu KNX będą starać się do tego przekonać integratorów, gdyż to wciąż dominujący segment polskiego rynku.

  Źródło:
  DLJM System Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  DLJM System Sp. z o.o.

  DLJM System Sp. z o.o. to wiodący w Polsce integrator systemów automatyki budynkowej przeznaczonych dla biur, hoteli, domów.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.