google

  budownictwo, materiały budowlane, okna

  Kursy walut 25.05.2018
  1 USD
  3.6686
  0.0096
  1 EUR
  4.3022
  0.0069
  1 CHF
  3.6956
  0.0066
  1 GBP
  4.9061
  0.0005
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Będą certyfikaty inteligencji budynków?

  logo DLJM SystemPrzyzwyczailiśmy się do certyfikatów energetycznych budynków. Teraz powstał pomysł certyfikatów dla budynków inteligentnych.

  Tym razem nie chodzi o wymagania prawne, ale ułatwienie integrowania pracy systemów budynkowych.

  Pomysłodawcą jest francuski Związek Inteligentnego Budownictwa (Smart Buildings Alliance), który zrzesza największych aktorów rynku automatyki budynkowej, technologii telekomunikacyjnych i zielonej energetyki. Jego członkowie ogłosili w lutym Manifest inteligentnego budownictwa dla obszarów zrównoważonych i odpowiedzialnych (oryg. Manifeste des Bâtiments Intelligents pour des Territoires Durables et Responsables), w którym zawarli nową koncepcję oznakowania budynków według standardów stworzonych przez tę organizację.

  Zgodnie z tą ideą każdy budynek miałby mieć określone dwa wskaźniki:

  Ready to grid (R2G) – określenie parametrów i zmiennych oraz formy ich transmisji niezbędnej dla wymiany informacji między systemem budynku a innymi systemami w skali globalnej (np. w zespole budynków parku biznesowego), które umożliwi ich współdziałanie (wspólne sterowanie obiektami czy zarządzanie energią).

  Ready to service (R2S) - określenie parametrów i zmiennych oraz formy ich transmisji niezbędnej dla wymiany informacji między systemami budynku, która umożliwi rozbudowę funkcji obiektu.

  Standaryzacja oznaczeń ma ułatwić integrację systemów i tym samym przyspieszyć rozwój inteligentnego budownictwa. Powstanie przy ścisłej współpracy trzech branż uczestniczących w rozwoju infrastruktury inteligentnych miast (smart cities)  – branży ICT, automatyki oraz energetyki - tak by standardy były zrozumiałe i użyteczne dla nich wszystkich.

  Etykiety to tylko jeden z punktów 60-stronicowego manifestu. Członkowie SBA opisali w nim również cały ekosystem inteligentnego budownictwa z zależnościami między powyższymi branżami. Wskazali nowe technologie i rozwiązania kluczowe dla dalszego rozwoju, obowiązujące uwarunkowania prawne i rynkowe oraz obiecujące wzajemne korzyści.

  Osobny rozdział został poświęcony wyzwaniom, jakie nowe technologie stawiają przed poszczególnymi grupami zawodowymi.

  Zapraszamy do zapoznania się z całym manifestem www.smartbuildingsalliance.com/actualites. Na razie dostępny jest w języku francuskim, ale planowane jest jego tłumaczenie na język angielski i niemiecki.

  Źródło:
  DLJM System Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  DLJM System Sp. z o.o.

  DLJM System Sp. z o.o. to wiodący w Polsce integrator systemów automatyki budynkowej przeznaczonych dla biur, hoteli, domów.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.